>>> Najstarszą i najsilniejszą emocją ludzkości jest strach. <<<
Spotkanie biologów w Arboretum
Wpisany przez MM   
sobota, 31 sierpnia 2019 15:08

Wakacyjne spotkanie biologów w Arboretum bramy Morawskiej. 26.08.2019 roku kilkuosobowa grupa obecnych  oraz przyszłych uczniów  naszego liceum Tomasz , Dawid, Edyta , Wiktoria, Julia, Jurek i Wiktoria, którzy planują wystartować w kolejnych edycjach konkursów przyrodniczych np. Olimpiady Biologicznej, Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej oraz w konkursie Explory wybrali się pod opieką Pani B. Bąk i Pani  E. Kilijan na spotkanie z Panią Elżbietą Skrzymowską – pracownikiem naukowym Arboretum Bramy Morawskiej. 

Celem spotkania było rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania naukami biologicznymi, pomoc szczególnie uzdolnionej młodzieży w podjęciu decyzji dotyczącej tematu pracy badawczej, której wykonanie jest warunkiem koniecznym do udziału w/w konkursach.
Arboretum Bramy Morawskiej zajmuje dawny las zakupiony przez mieszczan od księcia raciborskiego w 1928 r., nazywany od niepamiętnych czasów Lasem Obora. Na 150 ha pagórkowatego terenu dominuje las mieszany, bogaty w ciekawe okazy flory, fauny i grzybów za sprawą pobliskiej Bramy Morawskiej, przez którą migrowały w przeszłości i także przemieszcza się i obecnie wiele przedstawicieli świata ożywionego. Można tu spotkać dęby o 4-metrowym obwodzie, liczne jary, stawy, źródła i strumyki, a także specjalnie urządzone kolekcje roślin. Logo Arboretum jest cieszynianka wiosenna odkryta tutaj 23. lutego 1830 r. Mając tak blisko cenny obszar przyrodniczy, można wykorzystać go do opracowania wielu prac badawczych. Pani E. Skrzymowska, chętnie dzieliła się z młodzieżą swoją wiedzą i doświadczeniem. Zasugerowała  tematy, które młodzież zainteresowały i będą je opracowywać. Zaplanowanie i wykonanie pracy badawczej mieści się w wymaganiach ogólnych podstawy programowej dotyczących pogłębiania znajomości metodyki badań biologicznych.  Będą mogli korzystać ze wsparcia pracowników naukowych arboretum, z dostępnych materiałów. Ziarna zostały rzucone, zobaczymy co z nich wykiełkuje?
Dziękujemy Pani Elżbiecie Skrzymowskiej za poświęcony czas i przekazaną wiedzę oraz propozycję dalszej współpracy.
Opracowała B.Bąk

 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza w Raciborzu jest
wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce
sklasyfikowanych w Rankingu Liceów
i Techników PERSPEKTYWY 2019
i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

e-mail

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Aplikacja II LO

android II LO

Rozszerzenia

rozszerzenia 19-20

Karta Szkolna

 

karta szkolna

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Globusik

 

Globusik

 

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny RaciborskieNiezależny Portal Raciborski

 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©