>>> Najstarszą i najsilniejszą emocją ludzkości jest strach. <<<
Troje naszych uczniów w stolicy niemieckiego oświecenia – Weimarze
Wpisany przez MM   
środa, 04 września 2019 20:49

 

Agnieszka Stroka, Mateusz Libowski oraz Kamil Mucha reprezentowali naszą szkołę w dawnym centrum niemieckiej kultury. Na zaproszenie Weimar Jena Akademie oraz Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego uczestniczyli w Letniej Szkole Młodzieży Państw Trójkąta Weimarskiego. Wspólnie z uczniami z Niemiec i Francji w dniach 7-14 lipca poznawali śladami Johanna Wolfganga von Goethe i Friedricha von Schiller - czołowych postaci niemieckiej literatury - epokę klasyki weimarskiej.
Głównym celem ich pobytu było poszukiwanie odpowiedzi na współczesne problemy
w historycznej literaturze. Analogii dla współczesności szukali w dziełach przedstawicieli niemieckiego oświecenia. Główną kwestią, dla której starali się znaleźć rozwiązania, była integracja i migracja w dzisiejszej Europie.

 

 

 

 image001

 

 

Agnieszka i Kamil skupili się na dziełach Schillera i wyciągnęli z nich wnioski dotyczące ucieczki i kryzysu tożsamościowego w obecnej Europie. Starali się odnieść sytuację postaci wykreowanych przez Schillera i samego poety do realiów współczesnych uchodźców. Natomiast Mateusz w swojej pracy dokonał oceny pomników postaci literackich na terenie dzisiejszego Weimaru, wśród których znajduje się również pomnik patrona naszej szkoły- Adama Mickiewicza, który to miał okazję osobiście poznać J. W. von Goethe.
Uczestnicy następnie prezentowali efekty swojej tygodniowej pracy przed publicznością zgromadzoną w Bibliotece Księżnej Anny Amalii –mecenaski sztuki, która znacząco wparła rozwój kulturalny Weimaru.


Poniżej linki do filmików i prezentacji  nagranych przez naszych uczniów we współpracy z uczniami z Niemiec i Francji poniżej.

https://www.youpedia.de/de/beitrag/schiller-verleiht-fluegel

https://www.youpedia.de/de/beitrag/internationale-denkmaeler-weimar


W wolnym czasie Agnieszka, Mateusz i Kamil zwiedzali Weimar i jego malownicze okolice będące inspiracją dla wielu postaci świata kultury, nie tylko związanych z literaturą, ale także z muzyką (Franz Liszt) filozofią (Friedrich Nietzsche) oraz ideami Bauhausu (Walter Gropius, Wassily Kandinsky, Paul Klee), z którego to narodziła się następnie modernistyczna szkoła architektoniczna ciesząca się uznaniem na całym świecie.
Wspólna praca, razem spędzony czas  i wymiana pomiędzy uczestnikami tego projektu okazała się być punktem wyjścia do wielu ciekawych rozmów, a nieraz także przygód. Podczas swojego pobytu w Niemczech nasi uczniowie mieli między innymi zaszczyt przywitać belgijską parę królewską, która przybyła do niemieckiego regionu Turyngii w odwiedziny do swoich krewnych.

Czas spędzony w Weimarze pozwolił im nawiązać wiele ciekawych znajomości, a także pogłębić wiedzę literacką oraz świadomość potrzeby wzajemnego dialogu europejskiego w celu umocnienia więzi międzynarodowych.

 

Poniżej znajduje się link do artykułu Thüringer Allgemeine, z którą Mateusz miał okazję podzielić się swoimi wrażeniami, a także nagranie wywiadu, którego udzielił Kamil dla rozgłośni radiowej Radio Lotte.

https://www.thueringer-allgemeine.de/regionen/weimar/projekt-in-weimar-was-goethe-zur-einwanderung-zu-sagen-hat-id226460641.html


Kamil Mucha

 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza w Raciborzu jest
wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce
sklasyfikowanych w Rankingu Liceów
i Techników PERSPEKTYWY 2019
i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

e-mail

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Aplikacja II LO

android II LO

Rozszerzenia

rozszerzenia 19-20

Karta Szkolna

 

karta szkolna

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Globusik

 

Globusik

 

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny RaciborskieNiezależny Portal Raciborski

 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©