>>> Nigdy nie wiemy, co jest, a co nie jest twórczością. <<<
Spotkanie młodzieży
Wpisany przez MaR   
piątek, 27 stycznia 2006 19:00
W dniu 25.01.2006 w naszym Liceum odbyło się spotkanie młodzieży w ramach programu unijnego pod tytułem „Starting in 25: Enlargement is for us”.

Gimnazjum

W programie uczestniczyli uczniowie II LO jak i delegacje następujących szkół: Gimnazjum Nr 1, Nr 2, Nr 3, Nr 4, Nr 5, ZSB, ZSM, ZSOMS, ZSE, Gimnazjum w Kornowacu, Gimnazjum w Lubomi, Gimnazjum w Pietrowicach Wielkich, ZSO w Grzegorzowicach i goście z zaprzyjaźnionego Gimnazjum z Opavy.
O skali przedsięwzięcia może świadczyć fakt, że w spotkaniu uczestniczyło ponad 500 osób.Goście

Pierwszym punktem spotkania był występ Zespołu Pieśni i Tańca Strzecha w Raciborzu. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły, Pan Leszek Wyrzykowski. Przywitał on zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się - radna  Sejmiku Samorządowego Województwa Śląskiego, Pani Gabriela Lenartowicz, Pan Norbert Mika - przewodniczący Komisji Oświaty Rady Powiatu Raciborskiego, dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice i młodzież. Następnie na scenę wkroczyli wykonawcy prezentując przygotowany przez siebie program dotyczący nowych krajów, które 1 maja 2004 stały się integralną częścią Unii Europejskiej. Wyświetlony film o nowych państwach, członkach Unii Europejskiej przybliżył nam założenia projektu „Starting in 25: Enlargement is for us”.

W projekcie bierze udział 7 państw członków Unii. Są to Włochy – koordynator projektu ze swoją siedzibą w Provincia Regionale w Palermo na Sycylii oraz jednostki szkolne z Francji, Hiszpanii, Węgier, Litwy, Finlandii i Polski .
Celem projektu jest uświadamianie młodym ludziom faktu, iż rozszerzenie Unii, które nastąpiło 1 maja 2004 r. o takie państwa jak: Cypr, Czechy, Estonię, Węgry, Litwę, Łotwę, Maltę, Polskę, Słowenię i Słowację, jest dla tych młodych ludzi korzystne, a rozszerzona Europa stoi dla nich otworem, proponuje im wyzwanie, które może zapoczątkować nowe wspólne działania.

Projekt jest adresowany do młodych ludzi w wieku od 14 – 25 lat. Jego zadaniem jest stworzenie możliwości do zaznajomienia się nowych członków UE, rozpowszechnienie informacji na temat ich położenia geograficznego i historii, promowanie różnorodności kulturalnej europejskiego dorobku kulturalnego i tradycji. Spotkanie i przygotowany wspólnie z naszymi gośćmi program, ma nam pomóc w przełamaniu pewnych stereotypów o Europejczykach w Zjednoczonej Europie, walki z ksenofobią i wspieraniu działań na rzecz lepszego poznania różnorodności wspólnej kultury europejskiej i wspólnego dziedzictwa.

Pani Alina Lach – Kapuśniak, nauczyciel historii II LO wygłosiła wykład na temat „Historii integracji europejskiej”.  W nowoczesnej pracowni multimedialnej uczestnicy spotkania wzięli udział pod kierunkiem Pana Marka Rysia, nauczyciela matematyki i informatyki, w quizie komputerowym z wiedzy o Unii Europejskiej i przetestowali gry komputerowe o nowych członkach Unii. Pierwszą część spotkania zakończył występ zespołu „Miraż” pod opieką Pani Elżbiety Biskup. W czasie przerwy goście zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez restaurację „Brax – Ton”. W drugiej części spotkania uczniowie bawili publiczność śpiewem, tańcem i scenkami kabaretowymi. Występy zakończył perfekcyjny pokaz zespołu tańca nowoczesnego „Efekt 1” oraz „Tęcza 1” pod opieką Pani Aldony Krupy- Gawron.

Zespół

Organizatorzy spotkania Pani Kornelia Herud i Pani Jolanta Nowak, nauczycielki j. angielskiego w II LO, bardzo serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom spotkania za wspaniałe prezentacje, Panu Mariuszowi Wróblowi, nauczycielowi historii oraz Pani Danucie Kluger i Pani Joannie Malinowskiej, nauczycielkom j. polskiego II LO, za pomoc w wyreżyserowaniu spektaklu.

Zapraszamy do galerii zdjęć, których autorem jest znany raciborski fotografik Pan Bolesław Stachow
 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza w Raciborzu jest
wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce
sklasyfikowanych w Rankingu Liceów
i Techników PERSPEKTYWY 2019
i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

e-mail

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Aplikacja II LO

android II LO

Rozszerzenia

rozszerzenia 19-20

Karta Szkolna

 

karta szkolna

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Globusik

 

Globusik

 

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny RaciborskieNiezależny Portal Raciborski

 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©