>>> Nie przyszła góra do Mahometa, Mahomet przyszedł do góry. <<<
Śladem honorowego krwiodawcy
Wpisany przez MM   
sobota, 22 czerwca 2019 19:33

Z okazji Dnia Honorowego Krwiodawcy, przypadającego 14 czerwca, udaliśmy się z wizytą do raciborskiej stacji krwiodawstwa.  Po zapoznaniu się z funkcjonowaniem ośrodka, przyjrzeniu pracy na poszczególnych stanowiskach oraz wysłuchaniu wielu interesujących informacji, uświadomiliśmy sobie jak ważna i niezastąpiona w ratowaniu życia jest krew. Zaopatrzeni w odzież ochronną przeszliśmy śladem krwiodawcy, a następnie oddanej przez niego krwi, dzięki wielkiemu zaangażowaniu Pani Barbary Widriński i innych pracowników stacji.

Otrzymaliśmy  też materiały edukacyjne i promocyjne w postaci długopisów i notesów. Po wycieczce jeden z uczniów,  pełnoletni już Filip, powtórzył zwiedzaną trasę, ale tym razem jako krwiodawca. Jesteśmy z niego bardzo dumni, podobnie jak z wielu absolwentów naszej szkoły, którzy regularnie oddają krew.
Elżbieta Kilijan

A oto krótka relacja z wycieczki :
17.06 br. uczniowie z klas II b, II c i II m wraz z nauczycielką biologii, a zarazem opiekunem Szkolnego Koła PCK, panią Elżbietą Kilijan, odwiedzili Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. Celem wycieczki było poznanie drogi jaką przebywa krew dawcy, zanim dotrze do biorcy. Na początku pokazano nam miejsce rejestracji ochotników do oddania krwi a także pomieszczenie, w których są oni badani przez lekarza. Dalej przeszliśmy do dużej sali, w której pobierana jest krew. Akurat w tym czasie przebywało tam dwóch dawców, dlatego czynność pobierania krwi oglądaliśmy na żywo. Następnie, podzieleni na grupy, ruszyliśmy do laboratoriów. Tam dowiedzieliśmy się jak przechowywana jest krew dawców. Okazało się, że różne składniki krwi trzymane są osobno a nie razem, w jednym opakowaniu. Kolejne pomieszczenia pokazywały jak się ją bada pod kątem różnych czynników chorobotwórczych czy też oznacza antygeny grupowe. Obecne w krwiodawstwie laborantki opowiadały nam naprawdę ciekawe rzeczy, a także zachęcały do oddawania krwi. Wspominały też, że nie należy o tym zapominać w okresie letnim ponieważ wtedy zdarza się wiele wypadków i krew dawców jest bardzo potrzebna.
Kasia, Natalia, Magda IIb,a

 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza w Raciborzu jest
wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce
sklasyfikowanych w Rankingu Liceów
i Techników PERSPEKTYWY 2019
i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

e-mail

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Aplikacja II LO

android II LO

Rozszerzenia

rozszerzenia 19-20

Karta Szkolna

 

karta szkolna

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Globusik

 

Globusik

 

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny RaciborskieNiezależny Portal Raciborski

 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©