>>> Ten jest najszczęśliwszy z ludzi, kto koniec życia umie powiązać z jego początkiem. <<<


>>>LISTA KANDYDATÓW ZAKWALIFIKOWANYCH<<<

(link)


Uwaga Kandydaci!

 

Przypominamy o przesyłaniu skanu

lub zdjęcia fotografii portretowej do legitymacji (e-legitymacji)

oraz deklaracji wyboru języków obcych

na adres rekrutacja@2loraciborz.pl

 

Link do deklaracji:

>DEKLARACJA WYBORU JĘZYKÓW OBCYCH<


>>> prosimy o nieprzynoszenie kart zdrowia


 

O samcu alfa...
Wpisany przez MM   
środa, 22 lutego 2012 22:28
Kasia Karnaś
O samcu alfa i jego jaskini


Wspaniała informacja jest taka, że mężczyźni nie są z Marsa. Oni są z epoki kamienia łupanego. Jednak są też złe informacje. Otóż, nic nie można na to poradzić. Trzeba przyjąć to z podniesioną głową i nauczyć się z tym żyć.


Chcę podkreślić, że mężczyzna nie jest taki z własnej woli, głupoty lub lenistwa. Przyczyna jest całkiem inna, co w gruncie rzeczy może wydawać się co najmniej dziwne. Otóż, ewolucja gatunku męskiego nie potoczyła się tak jak powinna, a pod pewnymi względami nie potoczyła się wcale.

Jako przykład może posłużyć pawian, samiec oczywiście. Jedynym jego zmartwieniem (jeśli jest samcem alfa) jest utrzymanie swojej pozycji w dżungli.  Musi on ze wszystkich sił starać się, aby tej pozycji nie stracić. Zwierzęta, w tym przypadku pawiany, nie znają pojęcia „status”, a mimo to niemal stale o niego walczą. Ludzkie rozumienie tego pojęcia nie różni się wiele od małpiego. Mężczyzna to niejako wojujący samiec, walczący w każdej sytuacji o swój „status w dżungli”. Bo alfa ma miliony na koncie, służbową, najnowszą limuzynę i złotą Mastercard, a w willi na wzgórzu czeka na niego długonoga blondynka.

Jednak osiągnięcie tytułu Alfy nie jest proste. Nie zostaje się nim z przypadku. Kluczem do jest agresja, która wcale nie musi być okazywana zrzucaniem z najwyższych gałęzi innego samca Alfy kopniakiem lub podgryzaniem. Agresją jest każde zachowanie, które ma na celu podkreślenie własnej pozycji w stosunku do innych. Nie każdy samiec ma w sobie drapieżnika, jak przystało na mieszkańca dżungli. Jednak wielu wykorzystuje lwią taktykę, by przynajmniej wyglądać groźnie, choć w rzeczywistości ich głównym zajęciem jest leniuchowanie.

Wszystko to ma swój początek już w kołysce. Dziewczynka określana jest jako „śliczna i delikatna”, chłopiec to „twardziel” czy nawet „kawał chłopa”. Potem dzieci otrzymują zabawki w zależności od płci. Dziewczynki urządzają przyjęcie urodzinowe swoim lalkom Barbie, nalewając do miniaturowego serwisu filiżanek herbatę, natomiast chłopcy w tym czasie jeżdżą po dywanie ciężarówką i z głośnym „bum” rozbijają ją o ścianę. Kiedy chłopiec się przewróci, rozbije głowę lub pokłóci z kolegą, musi sam sobie poradzić, bo przecież prawdziwy mężczyzna nigdy nie płacze i ze wszystkim radzi sobie sam. Kiedy czepi się spódnicy mamy, zostanie nazwany „maminsynkiem”. Droga do osiągnięcia roli samca Alfy jest długa, żmudna i obejmuje także taktykę kontrolowania uczuć. Zdradzenie uczuć daje znaczną przewagę przeciwnikowi, a przecież utrata kontroli to krok do klęski.

Zastanówmy się teraz co robi samiec, który wraca do swojej jaskini po całodniowej walce o byt? Po pierwsze wkłada swoje wygodne kapcie, po drugie siada przed telewizorem lub nakrywa się gazetą, udając, że czyta, i zasypia. W tym rytuale niewybaczalnym błędem ze strony „podwładnej” jest przypomnienie, że pralka się zepsuła lub kran w kuchni cieknie. Jako pan i władca sam zdecyduje, kiedy jest odpowiedni moment do pomocy.

Nie ma i nie będzie dwóch bardziej do siebie niedopasowanych stworzeń niż mężczyzna i kobieta. Ewolucja niewątpliwie zawiodła, zatrzymując męską połowę na etapie jaskiniowym, a rewolucja postaw kobiety dodatkowo skomplikowała ten damsko-męski projekt. Dopóki kobiety były jedynie „podwładnymi”, mężczyźni wiedzieli, na czym stoją, musieli walczyć jedynie pomiędzy sobą, a kobiet bronić i opiekować się nimi.

Jednak dzisiaj donośne ryczenie i dumne potrząsanie lwią grzywą nie robi już na nikim większego wrażenia. Tym bardziej że pod nią nie kryje się lew, ale mały kotek.

(Kasia Karnaś, II b)
 

Srebrna Szkoła 2021

2022-liceum-srebro

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II LO w Raciborzu
uplasowało się na 314 miejscu
w Rankingu Liceów Ogólnokształcących
PERSPEKTYWY 2022

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57

sekretariat@2loraciborz.pl

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny Raciborskie 

II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Raciborzu, 2009 ©