>>> Prawdziwa wiedza to świadomość rozmiarów własnej ignorancji. <<<
„Król Edyp” Krzysztofa Galosa – odradzam!
Wpisany przez MM   
czwartek, 03 października 2013 20:37

„Król Edyp” Krzysztofa Galosa – odradzam!

1 października 2013 r. klasy pierwsze z naszego liceum udały się do Raciborskiego Centrum Kultury na spektakl pt. „Król Edyp” w wykonaniu teatru „Cracovia”. Dramat Sofoklesa wyreżyserował Krzysztof Galos, przełożył Kazimierz Morawski, muzyką zajęła się Ewa Kornecka, a scenografią – Piotr Plesner. Głównego bohatera zagrał Jakub Palacz.

Zająwszy swoje miejsce na widowni, oczekiwałam porywającej gry aktorów, klimatycznej, oddającej czasy i miejsce akcji scenografii oraz śpiewanej na żywo, budującej grozę oprawy muzycznej. Ta ostatnia, owszem, budowała grozę widza, ale w nieco inny sposób – zamiast pozwolić się mu poddać katharsis, słuchając śpiewu zbudowanych z krwi i kości chórzystów, kazano mu się zadowolić kilkoma patykami i zawieszonymi na nich maskami oraz muzyką wydobywającą się z jakże oddających klimat starożytnej Grecji głośników (sic!). Uznanie tych utworów za chłam byłoby co prawda przesadą, bo mogłyby wywoływać dreszcze i przenosić w zagmatwany i nieco mroczny świat Edypa, ale słuchane w zaciszu domowym, przy zapalonej lampce i uruchomionej wyobraźni. Uważam, że do teatru przychodzi się nie po to, aby posłuchać utworu z płyty, ale przeżyć wszystko na żywo, jak najbardziej realnie. Efekty akustyczne nie są oczywiście najważniejsze w sztuce, ale jest to rzecz, która najbardziej mnie zirytowała podczas tego spektaklu.
Scenografia również nie szokowała swoim poziomem. Jeśli zdaniem pana scenografa dwie kolumny i wspomniane już wcześniej maski udające chór miały nas przenieść duszą i umysłem do świata starożytnego, to mogę sobie tylko wyobrażać, jakie uniesienie przeżywałby widz, oglądając spektakl z naprawdę porządnie zagospodarowaną sceną. Jednak nie chcąc znów popadać w skrajność, przyznam, że scenografia była poprawna, acz skromna. Spodobały mi się stroje aktorów, ponieważ odpowiadały tym, które wyobrażałam sobie podczas wcześniejszego czytania „Króla Edypa”.
Gra i zachowanie aktorów na scenie były zadowalające. Oprócz, niestety, głównego wykonawcy, który grał nieco sztywno. „Edyp” zapomniał również, że rany po samookaleczeniu oczu po prostu potwornie bolą. Dotykając czasem lekko twarzy i rozglądając się na boki, sprawiał wrażenie człowieka zaspanego z twarzą wysmarowaną niechcący keczupem podczas jedzenia porannego tostu.
Podsumowując – spektakl nie podobał mi się. Moje oczekiwania były zupełnie inne niż to, co zobaczyłam (oraz usłyszałam). Rzeczą niemożliwą było przeżycie „litości i trwogi” Arystotelesa. Z przykrością muszę odradzić potencjalnym widzom „Króla Edypa” w wykonaniu grupy teatralnej „Cracovia”.
Ewa Załubska

 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II LO w Raciborzu
uplasowało się na 227. miejscu
w Rankingu Liceów i Techników
PERSPEKTYWY 2020

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

drugieloraciborz@poczta.onet.pl

sekretariat@2loraciborz.pl

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny Raciborskie 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©