>>> Prawdziwa wiedza to świadomość rozmiarów własnej ignorancji. <<<
Krakowski „Król Edyp” w RCK
Wpisany przez MM   
niedziela, 13 października 2013 18:05

Krakowski „Król Edyp” w RCK
1 X 2013 r. uczniowie klas pierwszych naszego liceum udali się do Raciborskiego Centrum Kultury na przedstawienie pt. „Król Edyp” w reżyserii Krzysztofa Galosa. Dramat Sofoklesa przełożył Kazimierz Morawski, o scenografię zadbał Piotr Plesner, a muzyka została skomponowana przez Ewę Kornecką. Bohatera tytułowego zagrał Jakub Palacz.

Przed rozpoczęciem spektaklu w oczy rzuciła mi się uboga scenografia. Po zgaszeniu świateł utwierdziłem się w przekonaniu, że dwie złamane kolumny oraz cztery manekiny z białymi maskami, odziane w białe płachty nie oddają dobrze charakteru starożytnej Grecji. Udając się na spektakl przygotowywany przez profesjonalistów, oczekiwałem prawdziwego chóru, jednakże musiałem zadowolić się jego minimalistyczną wersją. Aktorzy grali dość dobrze. Obiekcje mam do gry Jakuba Palacza. Według mnie, nie oddawał on dobrze emocji postaci, w którą się wcielił. Po samookaleczeniu rozglądał się na boki, podążając wzrokiem za swoimi rozmówcami. Być może zapomniał, że wyłupanie sobie oczu skutkuje utratą wzroku i jest zresztą bardzo bolesne. Postacie ubrane były w czerwone i białe szaty dobrze wyrażające charakter ubrań antycznych. Wyglądały one na starannie wykonane, a przede wszystkim zgodne z epoką, co było niezaprzeczalnym plusem przedstawienia. Światło było dosyć dynamiczne, co skupiało uwagę widza na istotnych elementach. Zauważyłem, że ów sposób oświetlenia sceny podkreślał przejścia pomiędzy stasimonami a partiami chóru. Ścieżka dźwiękowa była bardzo monotonna, stanowiła słownikowy przykład minimalizmu, nie wprowadzając widza w mroczną atmosferę przedstawienia. Mimo to stanowiła ona dość dobry podkład do śpiewanych partii chóru, których jednak  nie mogłem zrozumieć z powodu słabej jakości nagrania.
Z przykrością muszę stwierdzić, że spektakl nie spodobał mi się. Po zakończeniu przedstawienia nie odczułem niestety oczyszczającego katharsis. Po profesjonalnej grupie aktorów „Cracovia”, która przyjechała do nas aż ze stolicy małopolski, spodziewałem się dużo lepszego przygotowania sztuki.

                    Bartosz Migocki

 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II LO w Raciborzu
uplasowało się na 227. miejscu
w Rankingu Liceów i Techników
PERSPEKTYWY 2020

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

drugieloraciborz@poczta.onet.pl

sekretariat@2loraciborz.pl

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny Raciborskie 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©