>>> Trzeba żebyś żył dla innych, jeżeli chcesz żyć dla siebie <<<

2 lo logo

Informacje dla kandydatów 

do II Liceum Ogólnokształcącego,

które były omawiane na spotkaniu 9 maja br.

 

Szczegółowe informacje oraz prezentacja (spotkanie 9 maja 2019 r.)


Czas leczy rany, a nie choroby!
Wpisany przez AKA   
czwartek, 19 lutego 2015 16:04

Czas leczy rany, a nie choroby!
Katarzyna Szczupider


    Mamy połowę lutego, jest zima, a my chorujemy. Więc co robimy? Idziemy do lekarza? Nie, leczymy się sami. Ale dlaczego? Czyżbyśmy byli na tyle leniwi? Ależ skąd!

Po pierwsze, widok dobrze zorganizowanego personelu, który ma na wszystko czas, jest niezastąpiony. Podchodzimy do okienka i nawet nie zdążymy powiedzieć ,,A”, gdy pielęgniarka z pizzą w lewej ręce kulturalnie spuszcza nam roletkę przed nosem, robiąc sobie tym samym przerwę piętnaście minut szybciej. Przecież to całkiem normalne, nieprawdaż?
Po drugie, nie chcemy stać w kolejce, bo i tak, gdy nadejdzie nasza kolej po kilku godzinach spędzonych w poczekalni przychodni, bardzo uprzejma pani rejestratorka poinformuje nas, czekającą hołotę, że doktorowi wyczerpał się na dzisiaj limit przyjęć na kasę chorych. Ale nie zostaniemy sami z tym problemem, ponieważ dostaniemy od niej wspaniałą radę: ,,Proszę spróbować jutro lub udać się prywatnie.” No cóż, przecież niecodziennie wygrywa się los na loterii.
A jak sprawa wygląda z wizytą u specjalisty? Podobnie. Czekamy, czekamy i czekamy, a i tak nic z tego. Ale mimo to jest jedna różnica, bo na tę wizytę umawiamy się na konkretny dzień minimum pół roku wcześniej. Znane mi są przypadki, że osoby chore na raka dostały termin za siedem miesięcy, a osobom po zawale kazali czekać na kontrolę półtora roku.
Sądzę, że minister zdrowia szczerze wierzy w naszą siłę walki z przypadłościami, które nas dotykają. A może NFZ liczy na to, że Polacy, jako zdolny naród, nauczą się nowej sztuki – samouzdrawiania?  Ale gdy opadniemy już z sił, to zawsze możemy udać się prywatnie, a wtedy zostaniemy przyjęci od razu. Jednak nie każdego na to stać, by zrobić zdjęcie rentgenowskie prywatnie (koszt ok. 50zł), a co dopiero zapłacić za operację ratującą życie (niekiedy nawet 500 tys. zł). Panie Ministrze, dlaczego Pan pozwala na ciągłe obniżanie progu wartości środków przeznaczanych na opiekę medyczną? O przepraszam, zapomniałam, że, zadaniem całego Rządu, do którego Pan należy, jest utrzymywanie równowagi między różnymi interesami i potrzebami państwa, dlatego lepiej wydać pieniądze na niesprawdzone, niedziałające pociągi bądź na zagraniczne misje, z których nic nie zyskujemy. Oczywiście nikt nie jest winny tej sytuacji i nikt nie ponosi za nią odpowiedzialności.
    Podsumowując, abyśmy mogli się leczyć w Polsce, musimy mieć albo pieniądze, albo końskie zdrowie i nerwy ze stali. Tylko wtedy żadna opieka nie byłaby nam potrzebna…
Moja rada jest taka, że jeżeli starcza nam tylko od dziesiątego do dziesiątego następnego miesiąca, to pomyślmy, co nam może za rok dolegać, bo lepiej już teraz udać się do znajomego lekarza po skierowanie i tym samym dopisać swoje nazwisko do szpitalnego terminarza.
Kasia Szczupider, kl. II b

 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza w Raciborzu jest
wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce
sklasyfikowanych w Rankingu Liceów
i Techników PERSPEKTYWY 2019
i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

e-mail

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Aplikacja II LO

android II LO

Rozszerzenia

rozszerzenia 19-20

Karta Szkolna

 

karta szkolna

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Globusik

 

Globusik

 

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny RaciborskieNiezależny Portal Raciborski

 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©