>>> Jeśli mówisz prawdę, nie musisz niczego pamiętać. <<<
W imię Boga
Wpisany przez MM   
wtorek, 08 grudnia 2015 19:14

W imię Boga
Oliwia Markiewicz

    Kiedy wiara zaczyna przeszkadzać w porozumieniu międzyludzkim, dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń. Dlaczego w ogóle wiara stanowi źródło konfliktów, dlaczego nie jest sprawą osobistą każdego człowieka? Przecież każda religia nawołuje do dzielenia się dobrem z ludźmi bezinteresownie i to uważane jest za podstawę jej istnienia. Wobec tego nasuwa się tylko jedna myśl: co kieruje ludźmi, którzy za swoją religię są w stanie zabić siebie i innych? Fanatyzm. Zło, którego skutki widać od kiedy zaczęły powstawać pierwsze religie. Zło, któremu nie jest w stanie stawić czoła współczesny świat.
 
    Fanatyzm (od łacińskiego fanaticus – zagorzały, szalony) jest bezkrytycznym oparciem się na pewnej doktrynie bądź idei i zwalczaniem ludzi o odmiennych poglądach. Istniał zawsze, ale forma jaką przybrał na przełomie XX i XXI wieku staje się realnym zagrożeniem dla cywilizacji. Jan Paweł II fanatyzm religijny opisał słowami „Roszczenie sobie prawa do narzucenia innym przemocą tego, co uważa się za prawdę, oznacza pogwałcenie godności człowieka i ostatecznie zniewagę Boga, którego jest on obrazem”. Fanatyków religii trudno jest przekonać do innych poglądów. Ich zagorzałość  w narzucaniu całemu światu swoich własnych poglądów religijnych i wierzeń więzi ich umysły i zamyka je. Tacy ludzie nie są w stanie funkcjonować w zgodzie z wyznawcami innych religii, ponieważ takowych w ogóle nie uznają. Fanatyzm wiąże się z prymitywnym myśleniem oraz prowadzi do ograniczenia rozwoju. Co mogą osiągnąć ludzie skupieni na poszerzaniu grona wyznawców swoich idei? Czy może to prowadzić do postępu, do rozkwitu cywilizacji?
Trudno określić korzenie fanatyzmu. Na pewno są nimi duchowa pycha, nietolerancja oraz założenie, że „cel uświęca środki”. Terroryzm islamski wywodzi się z założenia jakim jest dżihad. Jest on pojęciem oznaczającym dokładanie starań do wzmocnienia wiary i kultury islamskiej. Starania te mogą przybierać formę dowolną, którą jest chociażby wojna (przez muzułmanów nazywana świętą wojną), mającą na celu nawracanie niewierzących w słowa zawarte w Koranie. Dżihadyści dokonując zamachu w imię wiary, są w stanie popełnić samobójstwo, nie cofają się przed niczym. Początek terroryzmu islamskiego w Europie datuje się na 11 września 2001 roku, kiedy to porwane przez gorliwych wyznawców islamu samoloty uderzyły w nowojorskie wieże World Trade Center oraz budynek Pentagonu. W wyniku tego zdarzenia zginęły 2973 osoby, w tym sami zamachowcy. Dlaczego jednak rozpoczęło to terroryzm w Europie, skoro do wydarzeń doszło w Stanach Zjednoczonych? Otóż dlatego, że wówczas cały świat, jednocząc się z USA, poczuł na karku oddech zagrożenia, jakie stanowi fanatyzm wyznawców islamu. Zapowiedzieli oni wtedy oficjalnie, że nie jest to działanie jednorazowe i będzie ono powielane, dopóki innowiercy nie odnajdą prawdy w Allahu. Możliwości, jakie daje współczesny świat, są ogromne. Porwanie samolotu, zaplanowanie zamachu na szkołę lub wydawnictwo nie stanowią większego problemu. Muzułmanie zaznaczają, że walczą w imię wolności. Czyjej? W imię ich wolności cierpią miliony ludzi w Syrii czy Afganistanie. Europa czuje coraz większe zagrożenie, a jego odbiciem są wydarzenia z ostatnich miesięcy – akty terroryzmu we Francji. 7 stycznia 2015 roku fanatycy islamscy, wykrzykując słynne „Allah Akbar!” wtargnęli do wydawnictwa francuskiej gazety „Charlie Hebdo”, zabijając 12 osób i raniąc 11. Ich działania były dokładnie zaplanowane, w „imię wolności”. Ponownie – wolności czyjej?
W Europie powoli trudno czuć się bezpiecznie. Cywilizowany świat - tolerancyjny i otwarty - musi  stawić czoła niebezpieczeństwu, które się nasila. Do ostatniego zamachu doszło w Paryżu, w nocy z 13 na 14 listopada. Fanatycy religijni z zimną krwią zamordowali  ponad 100 osób. „W imię wolności”, „Allah Akbar!”. Trudno jest myśleć o tym, co przyniesie jutro. Strach przed religią, jakąkolwiek religią, wzrasta we mnie z każdym dniem. Człowiek powinien dzielić się dobrem, nieść je innym każdego dnia. Właśnie w imię wolności. Wolności, która jest naturalnym prawem ludzi. Jednak jak się okazuje wolność wolności równa nie jest. Przysługuje każdej jednostce i nikt nie może swoją wolnością nastawać na wolność kogoś innego. Gdzie zatem jest złoty środek? Najpewniej w rozsądku. Jednak trudno mówić o rozsądku, gdy w grę wchodzi fanatyzm religijny. Co pozostaje? Czekanie...
Oliwia Markiewicz II b

 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II LO w Raciborzu
uplasowało się na 227. miejscu
w Rankingu Liceów i Techników
PERSPEKTYWY 2020

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

drugieloraciborz@poczta.onet.pl

sekretariat@2loraciborz.pl

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Globusik

 

Globusik

 

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny Raciborskie 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©