>>> Czego nie wiemy, potrzebne nam właśnie A to, co wiemy, nie przyda się na nic. <<<
Finał Konkursu ,,Young People in European Forests” YPEF- 2019
Wpisany przez MM   
środa, 02 października 2019 09:28

 

IMG-20190925-WA0003

 

Tegoroczny finał międzynarodowego  Konkursu ,,Młodzież w lasach Europy- Young People in European Forests” YPEF- 2019  odbył się w dniach 24-27.09.2019 r w czeskiej Olsinie .Drużyna II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Raciborzu pod opieką Pani Bogumiły Bąk, w składzie: Karolina Hulboj, Natalia Włodarczyk i Magda Grygiel zdobyła VII miejsce w Europie. Czescy organizatorzy zapewnili znakomitą atmosferę, mnóstwo atrakcji uczestnikom zmagań konkursowych. Wszyscy wracali z cennymi nagrodami rzeczowymi, z nowymi znajomościami w różnych zakątkach Europy.

Konkurs ma swój początek w 2011 roku. W Polsce organizowany  jest przez PGL Lasy Państwowe, Towarzystwo Przyjaciół Lasu oraz Wydział Leśny SGGW przy wsparciu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. Przewodniczącym Krajowej Komisji YPEF w Polsce jest dr inż. Michał Orzechowski, który towarzyszył naszej drużynie na tegorocznym finale. Tematyka konkursu znakomicie wpisuje się w aktualne problemy Ziemi, jego międzynarodowy zasięg to doskonała promocja ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju krajów uczestników. Od uczestników wymagana jest znajomość wielu dziedzin nauki: przyrody, geografii, ochrony przyrody i nauk leśnych, dotyczącą lasów Europy, umiejętności praktyczne np. rozpoznawanie gatunków drzew i krzewów, grzybów, tropów zwierząt. Prezentacje przybliżają uczestnikom z kilkunastu krajów europejskich dokładne poznanie lasów naszego kontynentu. W rezultacie przyczynia się to w znaczący sposób do podnoszenia świadomości społeczeństwa na temat bioróżnorodności europejskiej przyrody oraz zrównoważonego rozwoju w leśnictwie.

Udział w konkursie biorą zespoły 2-3 osobowe, sprawnie posługujące się językiem angielskim. Konkurs składa się z dwóch etapów- krajowego i międzynarodowego. 

Etap Krajowy, do którego drużyny zostają zakwalifikowane na podstawie przygotowanych samodzielnie prezentacji w języku angielskim, polega na rozwiązaniu testu  jednokrotnego wyboru około 30 pytań lub zadań w języku angielskim opartych na materiałach zawartych na stronie YPEF.eu.

Etap międzynarodowy polega na przedstawieniu prezentacji na temat lasów własnego kraju oraz na rozwiązaniu testu.

W dzisiejszych czasach, kiedy tempo zaniku różnorodności biologicznej oraz niszczenia lasów jest tak szybkie, zagadnienia te są niezwykle istotne Nie do przecenienia jest również rola, jaką pełni to przedsięwzięcie w promowaniu wiedzy o lasach Europy, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów Natura 2000. W ciągu ostatnich tygodni z powodu wyjątkowo wysokich temperatur wybuchło w Arktyce ponad sto niekontrolowanych pożarów, co wielokrotnie zwiększyło emisję dwutlenku węgla do atmosfery - podała Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Największe notowane w ostatnich   występują na Alasce i na Syberii. Niektóre z nich osiągają gigantyczne rozmiary: ogień płonie na powierzchni odpowiadającej 100 tys. boisk piłkarskich. Pożary tropikalnych lasów deszczowych w Amazonii są normalnym zjawiskiem o tej porze roku. Jednak tym razem ekolodzy twierdzą, że znaczna część tych pożarów jest celowo wzniecana przez farmerów, którzy chcą w ten sposób powiększyć swoje pastwiska i pola uprawne. Według oficjalnych danych pożary są w tym roku większe o 83 proc. w porównaniu z takim samym okresem w roku ubiegłym. Pastwą płomieni padają rozległe obszary puszczy tropikalnej, która jest uważana za "płuca Ziemi" i jedną z najważniejszych przeszkód przed zmianami globalnego klimatu.

Chcielibyśmy podziękować pracownikom Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, którzy pomogli nam w przygotowaniach do konkursu YPEF, dzieląc się  swoją cenną wiedzą i użytecznymi materiałami oraz wspierając nas finansowo oraz Panu Michałowi Orzechowskiemu organizację naszego wyjazdu do Czech

http://www.poland.ypef.eu/

opr. Bogumiła Bąk

 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza w Raciborzu jest
wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce
sklasyfikowanych w Rankingu Liceów
i Techników PERSPEKTYWY 2019
i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

e-mail

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Aplikacja II LO

android II LO

Rozszerzenia

rozszerzenia 19-20

Karta Szkolna

 

karta szkolna

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Globusik

 

Globusik

 

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny RaciborskieNiezależny Portal Raciborski

 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©