>>> Nie przyszła góra do Mahometa, Mahomet przyszedł do góry. <<<
I Ty możesz zostać odkryty, startuj w EXPLORY
Wpisany przez MM   
środa, 14 sierpnia 2019 21:44

Nasz ubiegłoroczny absolwent Michał Platschek z klasy biol - chem odbył w lipcu 2019 STAŻ BADAWCZO-ROZWOJOWY  E(X)PLORY w Zakładzie Mikrobiologii na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. „Podczas  stażu pracował z zespołem badawczym profesora Potempy. Zajmowali się oni szeregiem doświadczeń badających wpływ określonych czynników zewnętrznych na wzrost i rozwój Porphyromonas gingivalis, który ma kluczowy rozwój w chorobie przyzębia - paradontozie.

Większość badań opiera się na analizie ekspresji poszczególnych genów odpowiedzialnych za zjadliwość bakterii. Zdobyta wiedza pomoże mu na studiach lekarskich, które rozpoczna od października w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego, jak i w dalszej karierze naukowej. To wielkie wyróżnienie dla Michała, który znalazł się w grupie 9 osób przyjętych na staż w I turze, oraz dla naszej szkoły.
Swoje wrażenia  po odbytym stażu Michał zawarł w raporcie.
Program E(x)plory jest flagowym przedsięwzięciem Fundacji Zaawansowanych Technologii, łączy on młodych naukowców i autorytety naukowe, start-up’y oraz duże przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne, media ogólnopolskie i regionalne, szkoły, edukatorów i najlepsze uczelnie wyższe, duże miasta i małe miejscowości. E(x)plory to największa w Polsce inicjatywa wpierającą utalentowaną młodzież w realizacji innowacyjnych projektów naukowych oraz promująca ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej.
Program E(x)plory od 2012 roku odkrywa naukowe talenty. W tym czasie udało się stworzyć społeczność ponad 1200 młodych naukowców, którzy zgłosili do konkursu ponad 1000 projektów naukowych. W ciągu 8 edycji odbyło się 41 wydarzeń dla pasjonatów innowacji i technologii. Wzięło w nich udział około 26 tysięcy osób. O wyborze najlepszych pomysłów decydowało już ponad 135 jurorów.
Konkurs Naukowy E(x)plory  daje Młodym Naukowcom szansę na skonfrontowanie swoich pomysłów z przedstawicielami świata nauki oraz zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych.
Od 1.10.2019 rozpocznie się on-line przyjmowanie projektów badawczych. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy na stronę www.explory.pl oraz FB www.facebook.com/Explory znajdziecie przydatne informacje dotyczące zasad rekrutacji do programu.
Opracowała B. Bąk

 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza w Raciborzu jest
wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce
sklasyfikowanych w Rankingu Liceów
i Techników PERSPEKTYWY 2019
i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

e-mail

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Aplikacja II LO

android II LO

Rozszerzenia

rozszerzenia 19-20

Karta Szkolna

 

karta szkolna

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Globusik

 

Globusik

 

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny RaciborskieNiezależny Portal Raciborski

 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©