>>> Szczęście to jest to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy, ale na szukanie go warto poświęcić życie. <<<
Ala z Ib1 w United World Colleges - relacja uczennicy
Wpisany przez MM   
czwartek, 09 stycznia 2020 21:23

uwcCześć!

Nazywam się Ala Zdanowicz i jestem jedną z 9 osób z Polski nominowanych w tym roku do szkoły UWC. Dostałam się do szkoły w Bośni i Harcegowinie, w Mostarze, i już nie mogę się doczekać następnego roku szkolnego! Opowiem wam dzisiaj o tym konkursie, aby nieco przybliżyć profil tych niesamowitych szkół oraz by pomóc osobom, które wezmą udział w kolejnych edycjach konkursu.


alaz


Co to jest UWC?

United World Colleges to szkoły skupiające uczniów z wielu państw świata, którzy chcieliby zmienić świat – bez względu na sytuację materialną, płeć, orientację seksualną, wyznanie lub przynależność kulturową. Wartości tych szkół to przede wszystkim poszanowanie drugiego człowieka i wrażliwości międzykulturowej, tolerancja, głód poznawczy świata, chęć do zdobywania wiedzy, zdolność do pracy w grupie. W każdym UWC uczniowie wybierają zajęcia dodatkowe z bardzoo długiej listy możliwości oraz odbywają liczne wolontariaty (np. w mojej szkole, w obozie dla uchodźców) Na świecie jest 18 takich szkół. Dwuletnia nauka tam kończy się międzynarodową maturą IB (International Baccalaureate). Co roku Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata organizuje konkurs, z którego nominuje i udziela stypendiów kilku osobom na miejsca w różnych ze szkół UWC.

Przebieg konkursu:

I etap

Pierwszym etapem konkursu jest uzupełnienie internetowej aplikacji w języku angielskim. Oprócz podania danych osobowych, odpowiadamy tam na kilka pytań. Najpierw opisujemy nasze zaangażowanie w dziedziny ważne społecznie, kulturowo bądź szkolno-naukowe przedsięwzięcia, następnie nasze hobby. Potem odpowiadamy na 3 z 6 pytań, ja pisałam o tym, co najbardziej mnie ukształtowało, co pokazałabym kosmitom w pierwszy dzień zwiedzania ziemi, oraz o moim wymarzonym programie nauki. Na koniec piszemy list motywacyjny, w którym uzasadniamy, dlaczego to nas powinni wybrać do kolejnych etapów.

II etap

Jest to najbardziej ekscytująca część i w zasadzie finał konkursu . Odbywa się on w Warszawie i polega na rozmowie kandydata z komisją konkursową, oraz zajęciach integracyjnych z innymi uczestnikami. Rozmowa prowadzona jest w połowie po polsku i angielsku, bardzo dużo pytań odnosi się do rzeczy napisanych w naszej aplikacji, warto o tym pamiętać, pisząc ją w pierwszym etapie. Pojawiają się także bardziej twórcze zagadnienia np. jakim pierwiastkiem chemicznym bym była, bądź dotyczące naszej przyszłości, czy kwestii naukowych. Zajęcia te prowadzą absolwenci szkół UWC, którzy mogą odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania. Najwięcej pytań mają jednak rodzice, którzy mogą je wszystkie zadać rodzicom absolwentów Szkól Zjednoczonego Świata. Bardzo mile wspominam te warsztaty, nie, to za mało powiedziane – było fantastycznie! Dyskutowaliśmy głównie o problemach i kwestiach morlanych, etycznych i kulturowych m.in. wyciągając wnioski z ćwiczeń, np. podzieliliśmy się na 2 grupy, z których każda miała wcielić się w plemiona o całkowicie odmiennych zwyczajach, potem w innym podziale wybieraliśmy ludzi, których wyślemy na Marsa z powodu zagłady Ziemi. Podczas zajęć także jesteśmy oceniani, ale w bardzo dyskretny sposób.Osoby z natury bardzo ciche nie powinny się tym zbytnio przejmować, nie sami ekstrawertycy zostają laureatami.

Najważniejsza rada do przyszłych uczestników drugiego etapu: bądźcie sobą! Podczas zajęć poznałam wiele wspaniałych osób, jednak te, które w niezbyt uprzejmy sposób próbowały się wybić nad resztę, nie pojawiły się w następnym etapie.

III etap

Kiedy komisja konkursowa wybiera najlepszych kandydatów do danych szkół, my siedzimy jak na szpilkach i z dudniącym sercem czekamy na telefon. Zazwyczaj trwa to około tygodnia.

Ostatnim etapem jest wypełnienie wszystkich dokumentów oraz wysłanie ich do szkoły, ponieważ to ona podejmuje decyzję ostatecznym przyjęciu. Nie trzeba się tego jednak zbytnio obawiać, ponieważ szanse na nieprzyjęcie nominacji przez szkołę są naprawdę niskie.
 

Słowa podziękowania

Moja przygoda z tym programem zaczęła się dzięki pani Bogumile Bąk, której oddawałam swoje podanie na stypendium śląskie. Okazało się ono bardzo dobre, więc pani zaproponowała mi udział w konkursie o miejsce w szkołach UWC. Powiedziałam wtedy: „widziałam to ogłoszenie, ale co roku dostaje się tylko kilka osób z Polski...” na co pani Bąk „ale to nie szkodzi, napisz, z naszej szkoły dostały się już trzy osoby” Gdyby nie pani, teraz na pewno nie miałabym przed sobą tej wspaniałej przygody, za co z całego serca DZIĘKUJĘ!

Chcę jeszcze bardzo serdecznie podziękować mojej wychowawczyni, pani Joannie Malinowskiej, za słowa wsparcia po konkursie, oraz Uli Śnigurskiej, absolwentce naszego liceum, która bardzo chętnie podzieliła się ze mną swoją wiedzą na temat przebiegu drugiego etapu.

 

To oczywiście nie wszystko, zachęcam do dokładniejszego zapoznania się z ofertą

Link do strony:
https://www.uwc.org.pl/kandydaci_kwalifikacje-2020_szkoly-uwc.htm
 

DODATKOWA INFORMACJA

Szkoły prywatne

Do końca stycznia trwa pierwszy etap konkursu, o nominacje do szkół prywatnych w Wielkiej Brytanii i Austrii. Podobnie jak do szkół UWC szukają osób wrażliwych na dobro drugiego człowieka, zainteresowanych wykorzystaniem zdobytej wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia pracując na rzecz innych, tolerancyjnych, wszechstronnie uzdolnionych i pracowitych.. Dojrzałych i odpornych na wyzwania czekające uczniów mieszkających w szkole z internatem daleko od domu rodzinnego. Ze wszystkich środowisk, bez względu na sytuację materialną rodziny.

Na pewno nie pożałujecie udziału w tym konkursie, a gwarantuje, że samo dostanie się do drugiego etapu będzie dużym osiągnięciem i niesamowitym przeżyciem!

 

A teraz najważniejsze... NIGDY NIE PRZESTAWAJCIE MARZYĆ!!!
 
Ala
 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II LO w Raciborzu
uplasowało się na 227. miejscu
w Rankingu Liceów i Techników
PERSPEKTYWY 2020

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

drugieloraciborz@poczta.onet.pl

sekretariat@2loraciborz.pl

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Globusik

 

Globusik

 

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny Raciborskie 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©