>>> Miłość jest córką wiedzy. Im głębsze poznanie, tym gorętsze ukochanie. <<<

2 lo logo

Informacje dla kandydatów 

do II Liceum Ogólnokształcącego,

które były omawiane na spotkaniu 9 maja br.

 

Szczegółowe informacje


Projekt wymiany trójstronnej polsko-niemiecko-walijskiej
Wpisany przez AKA   
środa, 02 listopada 2005 22:49
Zdjęcie grupowe

   W dniach 2 -10 kwietnia 2005, dziesięcioro uczniów naszej szkoły, członków Szkolnego Klubu Europejskiego gościło swoich rówieśników z  Niemiec (z powiatu Markischer) oraz  z Walii ( z powiatu Wrexham). Młodzież realizowała zadania w ramach projektu zatytułowanego „Impresje wiosenno-wielkanocne w Polsce, Niemczech i Walii”, współfinansowanego ze środków UE w ramach Programu Wspólnoty Europejskiej Młodzież Akcja 1 - Wymiana Młodzieży. Celem spotkania było poznanie oraz porównanie tradycji wielkanocnych oraz innych obrzędów związanych z witaniem wiosny w trzech różnych kulturach europejskich.
  Centrum Kultury i Spotkań im. Josepha von Einchendorffa w Łubowicach pod Raciborzem  doskonale służyło uczestnikom spotkania nie tylko jako miejsce zakwaterowania ale przede wszystkim jako baza do wszelkich działań projektowych.
Program projektu był bardzo urozmaicony, odbyło się wiele interesujących warsztatów, które m.in. prowadzone były przez doświadczonych instruktorów z Młodzieżowego Domu Kultury oraz Raciborskiego Centrum Kultury.
  • Wśród najbardziej interesujących warsztatów na szczególna uwagę zasługiwał warsztat integracyjny zatytułowany: „Jestem tutaj bo...”,  „Byłbym szczęśliwy, gdyby...”. Celem warsztatu było osiągnięcie szybszego efektu integracji grupy poprzez zastosowanie technik para-teatralnych, w tym podnoszenie poziomu zaufania w grupie, stwarzanie atmosfery umożliwiającej swobodną komunikację bez względu na poziom umiejętności językowych (język angielski był językiem roboczym) dzięki wykorzystaniu uniwersalnego języka ciała, gestów, zmysłów. Kolejnym celem było zwrócenie uwagi na tolerancyjne podejście do indywidualnego postrzegania świata, własnych słabości czy braku umiejętności.
  • Warsztat plastyczny zatytułowany "Polskie symbole wielkanocne", podczas którego uczestnicy wykonywali pod kierunkiem pani plastyk kompozycje wiosenno-wielkanocne (pisanki, palmy, zające tworzone różnymi technikami np. malowanie na płótnie, oklejanie balonów masą z gazet i mąki oraz inne).Wykonane prace stanowiły impresje wynikające z wcześniejszej wyprawy do muzeum w zespole klasztorno-pałacowym w Rudach i obejrzeniu wspaniałej wystawy pisanek pochodzących ze wszystkich zakątków świata..
  • Prezentacja polskich tradycji, obyczajów wielkanocnych i wiosennych z wykorzystaniem technik teatralno - pantomimicznych (w tym pokazanie tradycji witania wiosny przez uczniów szkół polskich, śmigus-dyngus, przygotowywanie koszyków ze święconym,  nauka tańca narodowego - polonez, nauka piosenki ludowej).
  • Warsztat plastyczny oparty na tradycji tworzenia Marzanny. Zespoły wykonywały Marzanny, próbując uwydatnić w nich typowe cechy narodowościowe. Celem przewodnim było przybliżenie młodzieży zagranicznej typowego wiosennego obrzędu polskiego jakim jest symbolika tworzenia a następnie niszczenia np. poprzez  topienie czy spalenie  Marzanny.
    Młodzież uczestniczyła również w lekcji muzealnej, która odbyła się w Muzeum Etnograficznym w Krakowie pt. „ Obrzędy wiosenne na wsi polskiej od końca XIX w. po dzień dzisiejszy.
Bardzo interesujące były dni poszczególnych narodowości: Dzień Polski, Niemiecki i Walijski podczas, których młodzież prezentowała w bardzo atrakcyjny sposób swoje tradycje począwszy od nauki tańców, piosenek a skończywszy na wspólnym przygotowywaniu a następnie degustacji narodowych potraw.
  
Spotkanie z Panem StarostąUczestnicy wymiany byli również gośćmi Starosty Powiatu Raciborskiego p. H. Siedlaczka oraz odwiedzili  nasze liceum gdzie mogli się spotkać z  młodzieżą, nauczycielami i Dyrekcją szkoły.
„Przygotowując projekt miałyśmy nadzieje, że pozwoli on na lepsze poznanie i głębsze zrozumienie różnorodności naszej wspólnej kultury europejskiej, naszego wspólnego dziedzictwa i naszych wspólnych podstawowych wartości, że stanie się początkiem wielu przyjaźni i dalszej współpracy, i nie zawiodłyśmy się”, zgodnie stwierdziły inicjatorki projektu panie Alicja Wróbel i Aleksandra Kędzierska- anglistki z naszej szkoły.
Wiemy, że nasi nowi przyjaciele z Niemiec przygotowują się do zorganizowania spotkania w ich kraju we wrześniu 2006,  pragnąc w ten sposób kontynuować dobrze rozpoczętą współpracę. Tematyka ma oscylować wokół węgla, stali i żelaza jako przemysłowego dziedzictwa naszych trzech regionów w ujęciu historycznym i współczesnym. Czekamy z niecierpliwością na pierwsze zadania , które zostaną nam przedstawione w ramach działań wstępnych – przedprojektowych.

 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza w Raciborzu jest
wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce
sklasyfikowanych w Rankingu Liceów
i Techników PERSPEKTYWY 2019
i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

e-mail

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Aplikacja II LO

android II LO

Rozszerzenia

rozszerzenia 19-20

Karta Szkolna

 

karta szkolna

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Globusik

 

Globusik

 

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny RaciborskieNiezależny Portal Raciborski

 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©