>>> Kochać możemy tylko to, czego nie posiadamy w całości. <<<

2 lo logo

Informacje dla kandydatów 

do II Liceum Ogólnokształcącego,

które były omawiane na spotkaniu 9 maja br.

 

Szczegółowe informacje oraz prezentacja (spotkanie 9 maja 2019 r.)


RECENZJA Xięgi Schulza
Wpisany przez AKA   
niedziela, 07 października 2018 18:35

xiega

 

27 września 2018r.  na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu wystawiony został spektakl pod tytułem Xięgi Schulza w reżyserii Jana Szurmieja, na której miałam przyjemność być wraz z moją klasą III f, III c i III p. Organizatorem wyjazdu do Teatru Polskiego we Wrocławiu była p. Joanna Malinowska. Opiekę nad grupą sprawowały również panie Jolanta Nowak oraz Urszula Dyczkowska.

Spektakl był owiany tak wielką tajemnicą, że można było się po nim spodziewać wszystkiego. Brak dokładnego opisu fabuły sprawiał, że każdy z widzów przyszedł do teatru z własnymi oczekiwaniami. Elementami mającymi budować całość fabuły spektaklu było poddaństwo mężczyzn wobec kobiet oraz Drohobycz, który odgrywał bardzo ważną rolę, mianowicie był on tłem  rozgrywających się wydarzeń. Inspiracją do stworzenia tego spektaklu były „Sklepy cynamonowe”, „Sanatorium pod Klepsydrą”  oraz  zbiór grafik znanych jako „Xięgi bałwochwalcze”, autorstwa Brunona Schulza, po które warto sięgnąć  przed udaniem się na spektakl, aby lepiej zrozumieć przedstawioną na scenie treść. Moim zdaniem jest to przedsięwzięcie zrealizowane  z dużym rozmachem, pełne muzyki, śpiewu oraz tańca. Niewątpliwie najbardziej imponującą część przedstawienia stanowi choreografia, którą przygotował sam reżyser i to właśnie ona wywarła na mnie największe wrażenie. Reżyser zasypuje nas ogromną ilością  scen, w których aktorzy jednocześnie tańcząc i śpiewając, przekazują nam treści dzieła Brunona Schulza. Spektakl okazał się przedstawieniem bardzo muzycznym. Znacząca jego część wypełniają songi, ilustrujące realia Drohobycza. Piosenki, opowiadające o mieście i jego mieszkańcach, są estradowe, musicalowe, a każdy element choreografii został w nich dopracowany w najmniejszym szczególe - przez ruch aktorów, ich taniec po elementy ruchome scenografii (na scenie pojawiają się m.in. powozy, rowery i mobilne pokoje). Ważną rolę w spektaklu odegrała Roksana Vikaluk, która znakomicie wcieliła się w rolę Lunarnej Bogini. Śpiewaczka swym głosem nadaje metafizyczną aurę przedstawieniu, a jej ukraiński akcent pozwala poczuć się widzowi, jakby znalazł się w Drohobyczu, dzięki czemu ówczesne realia stają się mu bliższe. Równie ważną role odgrywa scenografia, za którą  odpowiedzialny stał się Wojciech Jankowiak. Elementy dekoracyjne  były ruchome, dzięki czemu ich  zmiana  podczas kolejnych scen  nie sprawiła artystom żadnych trudności  i nie zaburzyła ciągłości przedstawienia. Jednak najbardziej efektownym elementem scenografii, który wielokrotnie został wykorzystany w przedstawieniu, był sztuczny dym. To właśnie on i gra światła nadawała scenom onirycznego klimatu. Kostiumy, które prezentowali na sobie aktorzy, a za które odpowiadała  Marta Hubka, oddawały ducha przedwojennego stylu i pozwalały widzowi lepiej wczuć się  w okres XX-lecia międzywojennego. Warstwę wizualną spektaklu uzupełniała muzyka, skomponowana przez Marcina Partyka, która nadała całości przedstawienia  istnie musicalowy charakter. Całość widowiska  nasycona została erotyzmem, a co z tym idzie, nagimi scenami pięknych i urodziwych kobiet, które umyślnie  wykorzystują swoje  ciało, mącą  mężczyznom w głowach . Szumieraj z humorem i smakiem oddał widniejącą w wielu scenach fascynację i uwielbienie mężczyzn dla kobiet. Reżyser nie bał się ukazania nagości i wdzięków panien.

Xięgi Schulza w Teatrze Polskim we Wrocławiu to zrealizowany na wysokim poziomie, nie tylko pod względem artystycznym, ale i technicznym, projekt, który zapewnia widzowi dwugodzinną intelektualną ucztę, sycącą oko i cieszącą umysł. Nie jest ona najłatwiejsza w odbiorze, przed seansem na pewno warto zapoznać się z twórczością Schulza, gdyż pozwoli to nam, jako widzom, na pełniejszy odbiór tej sztuki i zrozumienie kreacjonizmu Schulza. Natomiast emocje płynące ze sceny i energia aktorów, wielokrotnie są wstanie wprowadzić widza w zachwyt.

Uczennica kl. III f

 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza w Raciborzu jest
wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce
sklasyfikowanych w Rankingu Liceów
i Techników PERSPEKTYWY 2019
i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

e-mail

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Aplikacja II LO

android II LO

Rozszerzenia

rozszerzenia 19-20

Karta Szkolna

 

karta szkolna

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Globusik

 

Globusik

 

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny RaciborskieNiezależny Portal Raciborski

 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©