>>> Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać. <<<
Wizyta w "Danko Hodowla Roślin"
Wpisany przez MM   
sobota, 22 czerwca 2019 19:45

W dniu 18 czerwca br. uczniowie klas drugich wraz z paniami Bogumiłą Bąk oraz Elżbietą Kilijan udali się na wycieczkę do oddziału spółki "Danko Hodowla Roślin" w Modzurowie. Firma ta posiada szczególne znaczenie dla krajowego rolnictwa. Podstawowe kierunki działalności to hodowla nowych odmian oraz produkcja nasion elitarnych roślin rolniczych, a także zarodowa hodowla bydła mlecznego. Misją Spółki jest polepszanie efektywności krajowego rolnictwa poprzez tworzenie i wdrażanie postępu biologicznego w produkcji roślinnej oraz w produkcji zwierzęcej.

Nasza wizyta rozpoczęła się krótką prezentacją multimedialną na temat historii firmy, rozmieszczenia poszczególnych oddziałów oraz głównych celów prowadzonych hodowli. Następnie Główny Hodowca - pani Teresa Sikora - przybliżyła nam tajniki biotechnologii rolniczej i pokazała sposób kastrowania wybranych rodzajów zbóż, po czym każdy mógł spróbować swoich sił.
Nie obyło się także bez zajęć praktycznych w terenie. Całą grupą udaliśmy się na poletka, gdzie zasiewane i badane są poszczególne odmiany roślin uprawnych. Pani Teresa pokazywała nam, jak wyglądają poszczególne choroby zbóż. Dowiedzieliśmy się także, że corocznie setki rodów hodowlanych jest badanych zarówno w Polsce jak i w innych krajach pod kątem ich przydatności do uprawy, dzięki czemu odmiany wyhodowane w firmie DANKO znajdują się na całym świecie. Najlepsze z nich zgłaszane są do badań rejestrowych, a po wpisaniu na listę odmian (krajową lub europejską) są komercjalizowane w ramach współpracy z partnerami DANKO.
Wycieczka ta była świetnym  uzupełnieniem lekcji biologii i wróciliśmy z niej bogatsi o wiedzę i doświadczenie.
Martyna Kłobuch i Ela Galli kl.2b


Dzisiejsza wycieczka do Modzurowa była bardzo ciekawa. Mieliśmy okazję wysłuchać interesującej prezentacji dotyczącej uprawy roślin i ich krzyżowania. Dzięki głównemu hodowcy Zakładu Nasienno-Rolnego - pani Teresie mogliśmy uczestniczyć w procesie przygotowania roślin do krzyżowania co było dla nas zupełnie nowym doświadczeniem. Podczas spaceru między uprawianymi roślinami mogliśmy zaobserwować jak działalność człowieka może wpłynąć na wygląd rośliny i jej wydajność. Ta wycieczka wzbogaciła naszą wiedzę i uświadomiła nas o istnieniu w naszej okolicy tak prężnie działającej instytucji.
Wiktoria Ł.2b

Z wycieczki do Modzurowa najbardziej podobały mi się zajęcia praktyczne. Rozpoznawaliśmy zboża, poznaliśmy ich podstawowe choroby. Mogliśmy również sami spróbować wykastrować kłosy zboża, to bardzo pracochłonne zajęcie. Zdałam sobie sprawę z tego jak ważne jest rolnictwo oraz ile wysiłku trzeba włożyć w odpowiednią selekcje zbóż w celu stworzenia nowych odmian, wpisujących się w standardy.
Jola Niewrzol 2a

 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II LO w Raciborzu
uplasowało się na 227. miejscu
w Rankingu Liceów i Techników
PERSPEKTYWY 2020

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

drugieloraciborz@poczta.onet.pl

sekretariat@2loraciborz.pl

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Rozszerzenia

rozszerzenia 19-20

Karta Szkolna

 

karta szkolna

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Globusik

 

Globusik

 

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny Raciborskie 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©