>>> Z miłościa jest jak z masłem. Od czasu do czasu trochę chłodu utrzymuje je w świeżości. <<<
Wyprawa do surrealistycznego świata Zdzisława Beksińskiego - relacja uczniów
Wpisany przez MM   
niedziela, 22 marca 2020 18:39

Na niezapomnianą wycieczkę klasa 1a1 wyruszyła 25 lutego o godzinie 7:38 pociągiem kolei śląskich na trasie Racibórz - Katowice. Pomimo kilku nielicznych spóźnień wśród uczestników wycieczki, wystartowaliśmy punktualnie. Po fascynującej podróży wśród śląskich pól, lasów i miast opuściliśmy peron z parasolami. Pogoda była fatalna.

Jednak gdy wychowawczyni klasy nadała szybkie tempo marszu, nikt nie skupiał się na warunkach, jakie panowały. Niemal z prędkością dźwięku minęliśmy NOSPR i dotarliśmy do Muzeum Śląskiego. Niestety godzina czasu to dla klasy 1a1 za mało, aby nacieszyć oczy i uszy niesamowitym efektem, jakie robi Muzeum Śląskie. Niezliczenie wiele obrazów, korytarzy z artefaktami wojen światowych, pokazów multimedialnych - to jedynie ułamek tego, czym możemy się zachwycać w owym muzeum. Wiadomym jest, że w klasie matematyczno - fizycznej zawsze znajdą się osoby, które nie są miłośnikami historii, toteż zbiórka do wyjścia zaczęła tworzyć się 10 minut szybciej, niż by tego opiekunowie oczekiwali. Droga do Galerii Katowickiej przez deszcz i kałuże nikomu się nie dłużyła. Głodni uczniowie sami nadawali szybkiego kroku. Kiedy dowiedzieli się, że czasu wolnego są zaledwie 44 minuty, ze zniewalającą szybkością rozproszyli się po budynku. Po zakupieniu pożywienia klasa zbiegła na parter i ustawiła się do zbiórki, a spóźnionym przydzielone zostało zdanie spisania sprawozdania z wycieczki, które właśnie drogi czytelniku czytasz.
Po prędkim przeliczeniu uczestników wycieczki, ruszyliśmy niewiarygodnie szybkim tempem ku pięknemu gmachowi Biblioteki Śląskiej. Troszkę spóźnieni rozsiedliśmy się w krzesłach i rozpoczęliśmy słuchanie skróconej biografii artysty. Mówca (ktoś to w ogóle czyta??) z pasją opowiadał o wczesnej twórczości Pana Beksińskiego, o jego niespotykanym talencie i o kierunkach w jego sztuce. Dowiedzieliśmy się, że starał się naśladować XX wieczny styl surrealistyczny, wzorując się głównie na wybitnym malarzu Salwadorze Dali. Poznając historię jego życia i twórczości dostrzegliśmy geniusz tego artysty–samouka, który był doskonały w wielu dziedzinach sztuki, jak na przykład fotografia, rzeźba, a przede wszystkim malarstwo. Po tym krótkim wykładzie poszliśmy podziwiać zestawienie wszystkich jego obrazów. Cała klasa była zachwycona i nie mogła oczu oderwać od tej zdumiewającej prezentacji multimedialnej. Z zapartym tchem podziwialiśmy jego liczne obrazy, który były, jak ze snu wyjęte i skłaniały do refleksji oraz podsuwały rozliczne interpretacje. Wciąż pod wrażeniem obejrzanych obrazów przeszliśmy do następnej Sali, gdzie mieliśmy jeszcze okazję obejrzeć część jego twórczości z bliska i trochę uważniej. Niestety czas płynął nieubłagalnie i musieliśmy udać się na stację kolejową, by ruszyć z powrotem do Raciborza. Całą drogę wszyscy uczestnicy wycieczki dyskutowali o obrazach, które widzieli oraz o wystawach w muzeum Śląskim, wymieniając się swoimi wrażeniami i doznaniami minionych godzin.
Była to niezwykła wycieczka, która przybliżyła nas do Polskiej sztuki oraz historii Śląska. Wspólnie spędzony czas zacieśnił także przyjacielskie więzy w naszej klasie i był doskonałym odskocznikiem w uczniowskiej codzienności.
W imieniu całej klasy bardzo chcielibyśmy podziękować dwóm organizatorkom tej niezapomnianej wycieczki, Pani Joannie Opieli oraz Pani Alinie Lach – Kapuśniak.

 

Eryk Podsiadło – wstęp oraz pierwsza część rozwinięcia
Kazimierz Dedek – druga część rozwinięcia oraz zakończenie

 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza w Raciborzu jest
wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce
sklasyfikowanych w Rankingu Liceów
i Techników PERSPEKTYWY 2019
i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

e-mail

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Aplikacja II LO

android II LO

Rozszerzenia

rozszerzenia 19-20

Karta Szkolna

 

karta szkolna

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Globusik

 

Globusik

 

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny RaciborskieNiezależny Portal Raciborski

 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©