>>> Ten jest najszczęśliwszy z ludzi, kto koniec życia umie powiązać z jego początkiem. <<<


>>>LISTA KANDYDATÓW ZAKWALIFIKOWANYCH<<<

(link)


Uwaga Kandydaci!

 

Przypominamy o przesyłaniu skanu

lub zdjęcia fotografii portretowej do legitymacji (e-legitymacji)

oraz deklaracji wyboru języków obcych

na adres rekrutacja@2loraciborz.pl

 

Link do deklaracji:

>DEKLARACJA WYBORU JĘZYKÓW OBCYCH<


>>> prosimy o nieprzynoszenie kart zdrowia


 

Wycieczka do rezerwatu przyrody Łężczok
Wpisany przez MM   
piątek, 18 czerwca 2021 07:24

 

 łężczok1

 

14 czerwca 2021 r. klasa II c uczestniczyła w zajęciach terenowych w rezerwacie przyrody Łężczok. Rezerwat ten położony w Kotlinie Raciborskiej i rozciągający się od Raciborza Markowic, przez Nędzę, Babice do Zawady Książęcej, jest jednym z największych w województwie śląskim – obejmuje ponad 477 ha powierzchni. Utworzony został w 1957 roku, a od 1993 stanowi część parku krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”.

Lekcja terenowa miała na celu zapoznanie się z różnorodnością roślin, zwierząt i grzybów występujących na obszarze rezerwatu a także formami ochrony przyrody w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony czynnej w rezerwacie.

Na terenie rezerwatu można wyróżnić trzy typy ekosystemów: leśny, łąkowy i stawowy. Bardzo bogata jest zarówno szata roślinna, reprezentowana przez ponad 530 gatunków roślin naczyniowych, jak i świat zwierzęcy, zwłaszcza ptaki, których żyje tu prawie 200 gatunków, ponad połowa występujących w Polsce. Z tego ogromna liczba to gatunki objęte ochroną, jak np. kotewka orzech wodny, salwinia pływająca, grzybienie białe, rzekotka drzewna, jaszczurka zwinka, bocian czarny, bielik czy 10 gatunków nietoperzy. Są tu też pomniki przyrody w postaci drzew, jak np. Dąb Sobieskiego.

Elżbieta Kilijan

A oto krótka relacja jednej z uczestniczek – Oliwii Siwoń.

Dnia 14.06.2021r. klasa 2c wraz z panią E. Kilijan i panem J. Pociechą spotkała się o godzinie 9:00 na stacji PKP w Markowicach - wybraliśmy się na lekcję w terenie. Początkowo udaliśmy się na niewielką łąkę, gdzie zostały nam rozdane karty pracy z biologii i geografii, które stopniowo uzupełnialiśmy. Kilka osób z naszej klasy przygotowało informacje dotyczące rezerwatu, a pozostałe wiadomości przekazali nam nauczyciele. Spacerowaliśmy i podziwialiśmy przyrodę, jednocześnie poszerzając naszą wiedzę. Dzięki lekcji w terenie mogliśmy zaobserwować różnorodne gatunki zwierząt i roślin. Według nas była to bardzo przyjemna nauka, ponieważ mogliśmy zobaczyć wszystko, co przekazywali nam nauczyciele na własne oczy. 


łężczok2


 

Srebrna Szkoła 2021

2022-liceum-srebro

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II LO w Raciborzu
uplasowało się na 314 miejscu
w Rankingu Liceów Ogólnokształcących
PERSPEKTYWY 2022

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57

sekretariat@2loraciborz.pl

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny Raciborskie 

II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Raciborzu, 2009 ©