>>> Ten jest najszczęśliwszy z ludzi, kto koniec życia umie powiązać z jego początkiem. <<<


>>>LISTA KANDYDATÓW ZAKWALIFIKOWANYCH<<<

(link)


Uwaga Kandydaci!

 

Przypominamy o przesyłaniu skanu

lub zdjęcia fotografii portretowej do legitymacji (e-legitymacji)

oraz deklaracji wyboru języków obcych

na adres rekrutacja@2loraciborz.pl

 

Link do deklaracji:

>DEKLARACJA WYBORU JĘZYKÓW OBCYCH<


>>> prosimy o nieprzynoszenie kart zdrowia


 

Wyjazd do Brukseli na zaproszenie eurodeputowanego prof. Jerzego Buzka
Wpisany przez MM   
czwartek, 23 czerwca 2022 21:43

bruksela1

W dniach 13-15.06 2022r. laureat Powiatowego Konkursu Ekologicznego Michał Muchorowski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Markowicach wraz ze swoją nauczycielką p. Małgorzatą Jakubowską pojechali do Brukseli. Od kilku lat konkurs objęty jest honorowym patronatem prof. Jerzego Buzka. Zaproszenie do Brukseli otrzymały panie od biologii w II LO, za wieloletnie działania na płaszczyźnie ekologii.

bruksela2 

Bruksela stała się „sercem Europy”, funkcjonuje jako regionalna metropolia oraz międzynarodowe centrum. Podczas dwudniowego pobytu poznaliśmy kilka cennych obiektów: najbardziej charakterystyczną i rozpoznawalną budowlę-Atomium olbrzymi model cząsteczki żelaza zbudowany dla uczczenia Wystawy Światowej Expo’58. 8 wielkich stalowych kul jest połączonych ruchomymi schodami, a najwyższa kula wznosi się na wysokość 102 metrów i zapewnia wspaniałą panoramę miasta. Słynnego Manneken Pis (siusiający chłopczyk) mała figurka z brązu, uosobienie wolności, do którego ciągną pielgrzymki turystów. Brukselski rynek, czyli Grand-Place, Pałac Królewski (Palais Royal). Był czas na najlepszą na świecie czekoladę i belgijski fastfood, czyli frytki z majonezem. Następnego dnia pojechaliśmy do Dzielnicy Europejskiej, gdzie zlokalizowana jest większość budynków Unii Europejskiej. Odwiedziliśmy Parlamentarium, Dom Historii Europejskiej, Hemicykl- gdzie spotykają się na obradach plenarnych parlamentarzyści, ma formę podkowy czy też półkola co ma sprzyjać podejmowaniu decyzji przez konsensus. W jednej z sal Parlamentarium spotkał się z nami prof. Jerzy Buzek- bezpośredni, serdeczny człowiek. Dyskusja toczyła się wokół współczesnych problemów: wojny na Ukrainie, zagrożeniach ekologicznych, edukacji i oczekiwaniach młodych ludzi.
Ta cenna nagroda przybliża uczniom i nauczycielom działania Parlamentu Europejskiego, ważnego forum debaty politycznej na szczeblu Unii Europejskiej.

bruksela4

Wycieczka była okazją do poznania wielu ciekawych ludzi, którzy aktywnie działają na rzecz lokalnych środowisk w dziedzinie nauki, kultury i sportu. Większość 50- osobowej grupy stanowiła młodzież z województwa śląskiego. Spotkaliśmy również innych Raciborzan. To była wspaniała edukacyjna przygoda.

Dziękujemy Panie Profesorze Jerzy Buzek. Premierze RP 1997-2001, Przewodniczący PE 2009-2012 Poseł do Parlamentu Europejskiego od 2004

Z wyrazami szacunku

Bogumiła Bąk i  Elżbieta Kilijan

bruksela3

 

Srebrna Szkoła 2021

2022-liceum-srebro

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II LO w Raciborzu
uplasowało się na 314 miejscu
w Rankingu Liceów Ogólnokształcących
PERSPEKTYWY 2022

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57

sekretariat@2loraciborz.pl

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny Raciborskie 

II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Raciborzu, 2009 ©