>>> Życie można przeżyć tylko na dwa sposoby: albo tak, jakby nic nie było cudem, albo tak jakby cudem było wszystko. <<<

2 lo logo

Informacje dla kandydatów 

do II Liceum Ogólnokształcącego,

które były omawiane na spotkaniu 9 maja br.

 

Szczegółowe informacje oraz prezentacja (spotkanie 9 maja 2019 r.)


"Fascynujący Świat Roślin" - wizyta na UJ
Wpisany przez AKA   
poniedziałek, 12 czerwca 2017 07:40

krakow 17 01

19 maja grupa prawie pięćdziesięciu uczniów naszej szkoły pod opieką pań Bogumiły Bąk i Joanny Malinowskiej oraz pana Janusza Pociechy wzięła udział w wycieczce do Krakowa, gdzie na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego odbywały się obchody „Fascynującego Świata Roślin”.


UJ„Fascynujący Świat Roślin” (Fascination of Plants Day) to międzynarodowa akcja mająca na celu zwrócenie uwagi publicznej na znaczenie badań nad roślinami i ich wpływ na rozwój rolnictwa, produkcję żywności oraz inne, mniej oczywiste, gałęzie przemysłu, takie jak energetyka i przemysł farmaceutyczny. Więcej informacji o tym, zakrojonym na dużą skalę przedsięwzięciu jest dostępna pod adresem: www.plantday.org

Oto krótki opis wykładów i pokazów, w których uczestniczyła młodzież, zaczerpnięty z ulotki informacyjnej dostępnej na stronie internetowej Wydziału:

Oko w oko z mutantami, mgr Paweł Jedynak
Zapraszamy do poznania zabawnych, niezwykłych a nawet „szalonych” pomysłów naukowców dotyczących modyfikacji roślin. I to wszystko w imię nauki – bo choć mutanty mogą wydawać się dziwne, są jednak ważnym narzędziem w zdobywaniu wiedzy. Opowiemy Wam o genach, które skaczą, łysiejących liściach, roślinach-daltonistach i zielonych alkoholikach. A także o tym gdzie drzewa trzymają zegarek, czy sosna wytwarza testosteron oraz jakie geny dzielimy z główką kapusty.

Rośliny, które leczą, dr hab. Ibeth Guevara-Lora
W minionych wiekach ziołolecznictwo było jednym z głównych filarów medycyny. Obecnie, zdecydowaną większość leków stanowią związki otrzymywane na drodze syntezy chemicznej. Nadal jednak są one często wzorowane na naturalnych składnikach roślinnych posiadających właściwości bioaktywne. Od odkrycia „mocy” roślin do stworzenia preparatu, który może być stosowany w terapii upływa zwykle wiele czasu. W trakcie wykładu przybliżymy Wam poszczególne etapy tego procesu oraz role jakie pełnią w nim naukowcy z różnych dziedzin.

Malowanie światłem na liściach, mgr Dominika Jagiełło-Flasińska, mgr Piotr Zgłobicki, mgr Klaudia Muszyńska, Piotr Leśniak
Każdej roślinie do życia niezbędne jest światło – bez niego nie zachodziłby proces fotosyntezy. Jednak zbyt silne światło może uszkodzić rośliny. Chloroplasty, czyli organella które przekształcają światło w energię wiązań chemicznych, wytworzyły specjalny mechanizm chroniący je przed nadmiernym nasłonecznieniem. Mechanizm ten nazywany jest ucieczką chloroplastów. W czasie pokazu będzie można się dowiedzieć jak i gdzie „uciekają” chloroplasty.

Z dna czy z DNA?, mgr Kamil Trzebuniak, Konrad Jazgar
Pokażemy Wam jak przy użyciu prostych trików szybko wyizolować DNA z roślin. A także jak wygląda rozdział kwasów nukleinowych w żelu agarozowym oraz pomiar ich stężenia w roztworze. W dwóch ostatnich przypadkach skorzystamy z bardziej zaawansowanego sprzętu, czyli aparatu do elektroforezy i spektrofotometru.

Czerpiąc korzyści z roślin, mgr Paweł Jedynak, Katarzyna Kwaśnica, Łukasz Dróżdż, Michał Rąpała
Natura jest nieskończonym źródłem pomysłów dla wynalazców. Ten pokaz poświęcony będzie biomimetyce – nauce, która wykorzystuje rozwiązania zaczerpnięte ze świata ożywionego do udoskonalania różnych technik i urządzeń. Uczestnikom zademonstrujemy powłoki superhydrofobowe oraz inne, ciekawe wynalazki, zainspirowane własnościami roślin.

Rośliny w powiększeniu, rośliny myśliwi, dr Ariel Kamiński, mgr Michał Adamski
Dzięki przygotowanym stanowiskom mikroskopowym można będzie zobaczyć wybrane fragmenty roślin w zupełnie innej skali. Pokażemy Wam aparaty szparkowe w liściach, komórki gruczołowe pokrzywy i pelargonii oraz wiele innych elementów, które są na co dzień ukryte przed ludzkim okiem. Ponadto, zobaczycie pułapki roślin mięsożernych i poznacie mechanizmy ich działania oraz dowiecie się jak zwabiać ofiary nie ruszając się z miejsca

Wszystkich uczestników projektu zaciekawiły zajęcia przeprowadzone profesjonalnie oraz z ogromnym znawstwem, a marzenia wielu uczniów o studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim stały się bardziej realne.

Dyrekcja II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Raciborzu wraz z uczniami składa serdeczne podziękowania pracownikom Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, którzy odpowiadali za stronę organizacyjną naszego wyjazdu oraz prowadzącym wykłady i pokazy naukowcom, doktorantom i studentom z Zakładów: Biochemii Analitycznej, Fizjologii i Biochemii Roślin, Fizjologii i Biologii Rozwoju Roślin, Biotechnologii Roślin.
    
Oprac. Bogumiła Bąk

Relacje uczniów
19 maja pojechaliśmy do Krakowa na Uniwersytet Jagielloński. Wzięliśmy udział w dwóch wykładach – pierwszy o roślinach w medycynie, drugi o mutacjach. Oba były bardzo ciekawe, jednak największą uwagę uczniów przykuł mutant jednego z wykładowców, którym była karłowata roślina mieszcząca się w kieszeni – Rzodkiewnik zwyczajny. Braliśmy również udział w pokazach prowadzonych przez pracowników naukowych oraz studentów. Były cztery stanowiska m. in. obserwowanie ruchów chloroplastów czy izolowanie DNA z banana w warunkach domowych. W wolnym czasie między wykładami a pokazami mogliśmy zwiedzić teren uniwersyteckiego kampusu.
Weronika

19 maja uczniowie klas biologicznych wybrali się na Uniwersytet Jagielloński, aby poszerzyć swoje zainteresowania dotyczące roślin. Byliśmy pod wrażeniem pięknego obiektu uniwersytetu, przestrzeni go otaczającej oraz sal wykładowych. Spotkanie ze światem naukowym rozpoczęliśmy od udziału w wykładach dotyczących mutantów roślin oraz zastosowaniu roślin w lecznictwie. Następnie odbyły się jeszcze ciekawsze zajęcia praktyczne. Mogliśmy pooglądać aparaty szparkowe w skórce liścia pokrzywy, zobaczyć na żywo jak rośliny mięsożerne chwytają swoje ofiary, oraz usłyszeć wiele ciekawych informacji dotyczących uczelni. Z nową wiedzą i zapałem do nauki wróciliśmy o godzinie siedemnastej do Raciborza by rozpocząć świętowanie weekendu! :D
Artur

 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza w Raciborzu jest
wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce
sklasyfikowanych w Rankingu Liceów
i Techników PERSPEKTYWY 2019
i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

e-mail

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Aplikacja II LO

android II LO

Rozszerzenia

rozszerzenia 19-20

Karta Szkolna

 

karta szkolna

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Globusik

 

Globusik

 

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny RaciborskieNiezależny Portal Raciborski

 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©