>>> Czego nie wiemy, potrzebne nam właśnie A to, co wiemy, nie przyda się na nic. <<<
Wykład SKÓRNE ZMIANY POSŁONECZNE - BEZPIECZNE OPALANIE
Wpisany przez MM   
czwartek, 13 czerwca 2019 16:52

wykrzyknik12 czerwca br. uczniowie naszej szkoły z klas I a, b, m oraz II a, b, c wraz z opiekunami (Panie A. Kędzierska, E. Kilijan, J. Malinowska, B. Osowiecka, A. Wróbel oraz ks. T. Fortalski) uczestniczyli w bardzo cennym wykładzie pt. „Posłoneczne zmiany skórne – bezpieczne opalanie”. Przy obecnych upałach oraz przed zbliżającymi się wakacjami jest to tematyka niezwykle aktualna, bo dotycząca wpływu promieniowania UVA i UVB na skórę i cały nasz organizm. Jego groźne skutki zobrazowała nam lek. med. specjalista dermatolog Pani Renata Skaźnik-Hanslik, przytaczając liczne przykłady ze swojej lekarskiej praktyki i potwierdzając odpowiednimi zdjęciami.

Mieliśmy okazję zapoznać się zarówno z bieżącymi skutkami oparzeń słonecznych, jak i konsekwencjami bardziej oddalonymi w czasie, w postaci zmian nowotworowych, w tym czerniaka złośliwego. Pani doktor w swej prelekcji położyła nacisk na profilaktykę, instruując  jak rozsądnie korzystać ze słońca i jak należy zabezpieczać skórę przy użyciu odpowiednich filtrów anty-UVB i UVA.
Zwróciła uwagę na różne rodzaje fenotypów skóry i sposoby zabezpieczenia, prezentując je na przykładzie wybranych spośród widowni uczniów.
Wszyscy zostaliśmy obrazowo pouczeni jak samodzielnie obserwować i badać własną skórę pod kątem zmian prowadzących do rozwoju nowotworów, jak odróżniać niegroźne znamiona i przebarwienia od tych niebezpiecznych. Pomógł w tym krótki film instruktażowy. Aby rozwiać ewentualne wątpliwości dotyczące samooceny zmian skórnych, Pani Renata zaproponowała słuchaczom jej wykładu bezpłatne konsultacje w swoim gabinecie dermatologicznym.
Wykład został zorganizowany przez Raciborski Fundusz Lokalny w ramach projektu „Profilaktyka chorób nowotworowych - Zdążyć Przed Rakiem” współfinansowanego przez Miasto Racibórz, dzięki staraniom Pani Marii Wiechy. Nasz szkoła uczestniczyła w nim w ramach działalności Szkolnego Koła PCK.
Opiekun SK PCK Elżbieta Kilijan

 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza w Raciborzu jest
wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce
sklasyfikowanych w Rankingu Liceów
i Techników PERSPEKTYWY 2019
i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

e-mail

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Aplikacja II LO

android II LO

Rozszerzenia

rozszerzenia 19-20

Karta Szkolna

 

karta szkolna

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Globusik

 

Globusik

 

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny RaciborskieNiezależny Portal Raciborski

 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©