>>> Najstarszą i najsilniejszą emocją ludzkości jest strach. <<<
Wakacyjne warsztaty przyrodnicze
Wpisany przez MM   
sobota, 31 sierpnia 2019 14:52

Wakacyjne warsztaty przyrodnicze w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie.
Laureatki finału krajowego IX edycji Międzynarodowego Konkursu ,,Młodzież w lasach Europy- Young People in European Forests” YPEF przygotowują się do wzięcia udziału w finale europejskim w Czechach. Zespół reprezentujący (drugi rok z rzędu) II Liceum Ogólnokształcące w Raciborzu pod opieką Pani Bogumiły Bąk, w składzie: Karolina Hulboj, Natalia Włodarczyk i Magda Grygiel zostały zaproszone do Rud.

Od uczestników wymagana jest znajomość wielu dziedzin nauki: przyrody, geografii, ochrony przyrody i nauk leśnych dotycząca lasów Europy, umiejętności praktyczne np. rozpoznawanie gatunków drzew i krzewów, grzybów, tropów zwierząt. Nadleśnictwo Rudy Raciborskie wspiera finansowo oraz dydaktycznie uczestników tego konkursu organizując po raz kolejny całodniowe warsztaty przybliżające wymagane zagadnienia. Wiadomości zdobyte na takich zajęciach trwale zapadną w pamięć uczniów, gdyż poparte będą ich własnymi obserwacjami i doświadczeniami.
 Dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa Panu Robertowi Pabianowi, Panu Tomaszowi Pacia, Pani Kornelii Arent , którzy podzielili się z młodzieżą  swoją cenną wiedzą i użytecznymi materiałami.
Opracowała B. Bąk


Relacja Magdy G.
Dobrze jest dowiedzieć się czegoś ciekawego nawet podczas wakacji. My miałyśmy taką okazję i 27 sierpnia 2019 roku spędziłyśmy czas na łonie natury, czyli na terenie lasów, które są pod nadzorem Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.  Naszym głównym celem było zdobycie dodatkowej wiedzy, potrzebnej do kolejnego etapu konkursu „Młodzież w lasach Europy”.
Zajęcia rozpoczęły się w rudzkim  parku, tutaj pani Kornelia, która jest leśnikiem, uczyła nas rozpoznawać rosnące tam gatunki roślin na podstawie blaszek liściowych. Dalsza część zajęć odbywała się w  lasach nadzorowanych przez nadleśnictwo, gdzie oprócz dalszego poznawania gatunków drzew dowiedziałyśmy się o pracy leśników, zabiegach mających na celu ochronę i odnowę lasów. Zobaczyłyśmy punkt z którego obserwuje się las, aby szybko dostrzec zagrożenie i na wypadek pożaru, zaalarmować specjalne służby. Równie ciekawa była wizyta w szkółce leśnej w Nędzy, gdzie zapoznano nas z  nasionami drzew oraz młodymi sadzonkami. Tam też poznawałyśmy tropy zwierząt na specjalnej tablicy informacyjnej. Ostatnim punktem naszego programu był rezerwat przyrody Łężczok w którym obserwowałyśmy zwierzęta, a w szczególności ptaki, dla których teren rezerwatu jest miejscem wręcz idealnym.

 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza w Raciborzu jest
wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce
sklasyfikowanych w Rankingu Liceów
i Techników PERSPEKTYWY 2019
i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

e-mail

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Aplikacja II LO

android II LO

Rozszerzenia

rozszerzenia 19-20

Karta Szkolna

 

karta szkolna

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Globusik

 

Globusik

 

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny RaciborskieNiezależny Portal Raciborski

 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©