>>> Jeśli mówisz prawdę, nie musisz niczego pamiętać. <<<
Forum Młodych Dyplomatów w Komsomolsku
Wpisany przez MM   
czwartek, 03 października 2013 20:49

galeria

 

 

ukraina 13 01

 Aktywne formy nauczania ekologii, ekologiczny maraton, gry i zabawy w zespołach międzynarodowych,  wykłady, proekologiczne wycieczki, pokaz eko-mody, zjawiskowy naszyjnik ze starej klawiatury, mnóstwo nowych przyjaźni, trzy czołgi w centrum miasta oraz potężny pomnik W.I. Lenina. Takie skojarzenia przychodzą na myśl uczestnikom forum, które odbyło się w dniach 26 - 27 września br. w partnerskim Komsomolsku, dzięki wsparciu lokalnych władz.


Gospodarzami forum była  Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5 – Ліцей" oraz dyrekcja kompleksu edukacyjno-szkoleniowego Bugaevska na Ukrainie. Forum jest organizowane od 7 lat i zdołało zgromadzić ponad 400 dzieci z różnych krajów i różnych ukraińskich miast, ułatwiając im nawiązanie nowych przyjaźni. Inicjatorem tegorocznej edycji forum jest troszczące się o środowisko ugrupowanie, „Varta”, które jest członkiem ukraińskiej ligi dziecięcej „Strażnicy Środowiska”.
Polskę na VIII Forum Młodych Dyplomatów reprezentowała delegacja naszego liceum w składzie: Marta Kurzydem, Radek Fol, Miłosz Gorzko pod opieką Pani Bogumiły Bąk - nauczycielki biologii. Udział młodzieży z Raciborza był wynikiem współpracy w dziedzinie edukacji Starostwa Powiatowego w Raciborzu z władzami Komsomolska - miasta leżącego nad Dnieprem  w obwodzie połtawskim.
ukraina 13 02Przywitano nas świeżo upieczonym bochenkiem chleba, wspominają uczestnicy. Ogromna życzliwość i serdeczność uczestników forum była chyba jej największym atutem. Nawet nieznajomość języka rosyjskiego i ukraińskiego, którymi Ukraińcy się posługują nie stanowiły problemu w zawieraniu nowych przyjaźni. Marta, dla której język rosyjski jest prawie tak dobrze znany jak j. polski, była dla całej ekipy silnym wsparciem.


Uczestnikami forum były 4-osobowe grupy uczniów z 15 obwodów ukraińskich, grupa z Mołdawii, Macedonii oraz uczniowie II LO. "W drodze do europejskiego domu” to wiodące hasło forum, a jej celem było budzenie świadomości ekologicznej z zastosowaniem aktywnych metod nauczania.

Dwudniowe spotkanie perfekcyjnie przygotowane stale nas zaskakiwało bogactwem pomysłów, różnorodnością form: spektakl teatralny, muzyczne show, rejs łodziami po Dnieprze, konkursy, występy „Ekologicznej Warty”. Uczyliśmy się przez zabawę, aktywny udział w proponowanych zajęciach. W hotelu długo jeszcze rozlegały się wesołe wielojęzyczne rozmowy młodych dyplomatów. W czwartkowy wieczór "forumowicze" integrowali się na dyskotece zorganizowanej na świeżym i rześkim powietrzu przy temperaturze około 10 stopni - Było zimno, ale rozgrzewała nas gorąca herbata i ciepła ukraińska kolacja - było świetnie, wspomina Radek.

Jednym z najciekawszych i najbardziej zaskakujących elementów forum był pokaz mody ekologicznej. Radek i Miłosz wystąpili w strojach eko z papieru i folii przygotowanych przez uczennice z klasy IP. Na ekologicznym wybiegu pojawiły się przepiękne suknie ślubne, niesamowite żakiety z worków, kartonów, płyt i jednorazowych kubków. Wykorzystano nawet starą klawiaturę, żeby stworzyć z niej niezwykły naszyjnik.
Najcenniejsze dla młodych uczestników konferencji było nawiązanie wielu nowych znajomości. Utrzymujemy wciąż kontakt, przez Facebooka, e-maile, mówią licealiści. Po zakończeniu forum zaprosiła nas do siebie  Komsomolska Szkoła I-III Stupienna Nr2, w której zwiedziliśmy pracownie oraz pięknie urządzoną izbę regionalną. Z ukraińskimi nauczycielami i uczniami tworzyliśmy papierowe orgiami.

27.09.2013 jest szczególną datą w kalendarzu Komsomolska, ponieważ przypadała wtedy 70 - rocznica Bitwy o Dniepr. Wzięliśmy udział we wiecu i złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem poświęconym ofiarom bitwy. Wieczorem czekała na nas kolejna niespodzianka koncert Kapeli Bandurzystów im. H. Majborody z Kijowa. Wszyscy artyści (obecnie ponad 70 osób) śpiewają i jednocześnie grają na bandurach. Zespół nie tylko przedstawia twórczość narodową, ale też stanowi symbol ukraińskiej państwowości i kultury – zarówno w Ukrainie, jak i poza jej granicami. Oryginalna, indywidualna twórczość bandurzystów jest znana i ceniona we wszystkich zakątkach Ukrainy oraz poza jej granicami w Bułgarii, Polsce, Niemczech, Kanadzie, Japonii, Francji, Hiszpanii i Rosji.

Forum zakończyło się w piątek, ale my pozostaliśmy w gościnnym mieście jeszcze do niedzieli. W sobotę w towarzystwie gospodarzy zwiedziliśmy Muzeum Sztuki Ceramicznej w Opiszni – ukraińskiej stolicy garncarstwa.

A jakie wrażenia wywarło miasto na licealistach?
Zaskoczyło mnie, że tam wszystkie zakręty są zrobione pod kątem prostym, a całe miasto jest zaprojektowane jak szachownica, mówi Radek.
To miasto niesamowicie duże, chociaż ma tylu mieszkańców, co Racibórz- jego powierzchnia jest znacznie większa. Pomiędzy poszczególnymi blokowiskami są olbrzymie połacie przestrzeni, dodaje Miłosz.
Wszędzie było mnóstwo zieleni, dużo boisk, a w środku miasta pomnik upamiętniający oswobodzenie Okręgu Połtawskiego przez Armię Czerwoną, pomnik W.I Lenina a tuż za nim 3 czołgi z czasów II wojny światowej. To był niecodzienny widok, wspominają.

Obdarowani mnóstwem słodkich podarunków, ukraińskie kanfiety są bardzo smaczne, zabraliśmy nasze wrażenia, wspomnienia, przyjaźnie w drogę do domu. Postanowiliśmy mniej narzekać, na jakość polskich dróg, wracając na lotnisko w Kijowie, a stamtąd już tylko 90 min lecieliśmy do Pyrzowic.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do nawiązania współpracy z Komsomolskiem, a my mogliśmy przeżyć te wyjątkową przygodę. Bardzo dziękujemy władzom Starostwa Powiatowego w Raciborzu.

Opr. Bogumiła Bąk, Marta Kurzydem, Radosław Fol, Miłosz Gorzko
 

 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II LO w Raciborzu
uplasowało się na 227. miejscu
w Rankingu Liceów i Techników
PERSPEKTYWY 2020

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

drugieloraciborz@poczta.onet.pl

sekretariat@2loraciborz.pl

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Globusik

 

Globusik

 

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny Raciborskie 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©