>>> Bądżmy realistami żądajmy niemożliwego. <<<

2 lo logo

Informacje dla kandydatów 

do II Liceum Ogólnokształcącego,

które były omawiane na spotkaniu 9 maja br.

 

Szczegółowe informacje oraz prezentacja (spotkanie 9 maja 2019 r.)


Wyprawa do Rud
Wpisany przez AKA   
wtorek, 01 kwietnia 2014 17:24

29 marca w sobotę dyrektor Herbert Dengel, pani Krystyna Sordyl oraz moja skromna osoba - Robert Kuśmierczuk - razem z naszymi ukraińskimi gośćmi oraz uczniami Łukaszem Bożęckim, Szymonem Gosiem i Rafałem Rostkowskim z klas I b i I m wyruszyliśmy do Rud.

Myślę że niewielu z nas zdaje sobie sprawę jaką to perełkę architektury posiadamy w zasięgu ręki. Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy to zabytek godny zaprezentowania wszystkim, którzy odwiedzą nasz książęcy gród i okolice.

    Pierwsza fundacja klasztorna pochodzi  z 1237 roku, jak podają źródła. Nie przetrwała ona jednak nawały tatarskiej, która w 1241 roku przelała się przez przez południową Polskę, w tym i ziemię śląską. Kilkanaście lat później cystersi z Jędrzejowa zbudowali nowy klasztor. W odrestaurowanym po wojnie kościele uważny turysta bez trudu rozpozna elementy architektury romańskiej i gotyckiej (m.in. portale, okna, kolumny i sklepienia). Wnętrze świątyni zawiera kaplice z czasów baroku. Barokowy charakter ma również sama bryła pałacu.
    Cystersi przebywali w klasztorze do 1810 roku. Wówczas bowiem nastąpiła sekularyzacja opactwa rudzkiego – zakonnicy musieli opuścić klasztor, który został w następnych latach przebudowany na magnacką rezydencję. Arystokratyczny ród Hohenlohe, który zamieszkał w posiadłości otrzymał od króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV tytuł  książąt raciborskich.
     Świetność pałacu skończyła się w 1945 roku, został on razem z kościołem  zdewastowany i podpalony przez wojska sowieckie. Kościół odbudowano po wojnie. Natomiast pałac na renowację musiał czekać kilkadziesiąt lat. Pierwszy etap rekonstrukcji zakończono dopiero w 2008 roku. Prace wykończeniowe trwają nadal. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo ten wspaniały obiekt odzyska dawną świetność.  
    Po zwiedzeniu kościoła i pałacu, po których to oprowadzał nas znakomity przewodnik z Punktu Informacji Turystycznej w Rudach, pojechaliśmy na stację zabytkowej kolejki wąskotorowej. Jest ona jednym z obiektów na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Piękna wiosenna pogoda sprzyjała eskapadzie. Przejechaliśmy kilkukilometrowy odcinek z Rud do Paproci i z powrotem podziwiając przyrodę parku krajobrazowego. Sądząc po reakcjach zarówno zwiedzanie kościoła i pałacu, jak i przajażdżka kolejką zrobiły na naszych gościach duże wrażenie.
    Przed powrotem do Raciborza zjedliśmy tradycyjny śląski obiad w restauracji "Pod kasztanem".
Opracował Robert Kuśmierczuk

 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza w Raciborzu jest
wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce
sklasyfikowanych w Rankingu Liceów
i Techników PERSPEKTYWY 2019
i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

e-mail

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Aplikacja II LO

android II LO

Rozszerzenia

rozszerzenia 19-20

Karta Szkolna

 

karta szkolna

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Globusik

 

Globusik

 

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny RaciborskieNiezależny Portal Raciborski

 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©