>>> Nauka bez religii jest kulawa, religia bez nauki ślepa. <<<
Marianna o wymianie polsko-niemieckiej
Wpisany przez AKA   
piątek, 08 lipca 2016 20:10

Od 17 do 23 czerwca 2016r. odbyła się wymiana uczniów naszej szkoły z rówieśnikami z CASPAR – VISCHER – GYMNASIUM w Kulmbach. Jak wiadomo początki są najtrudniejsze - pierwsze spotkanie i rozmowy. Zanim uczniowie z Niemiec przyjechali do nas, czatowaliśmy z nimi w necie, więc zdążyliśmy już się trochę poznać. Nie ukrywam, że  trochę obawialiśmy się rozmów i porozumiewania. Wymiana była takim jakby sprawdzianem wykazującym ile i jak nauczyliśmy się języka obcego. Ale muszę przyznać, że wszyscy się bardzo dobrze dogadywali.

W pierwszym dniu mieliśmy bieg orientacyjny po centrum Raciborza, pracowaliśmy w grupach i to już była chwila integracji. W grupach pracowało nam się wspaniale. Liczyła się przede wszystkim dobra zabawa.
Następnego dnia zwiedziliśmy zamek w Raciborzu. Chociaż mieszkam w pobliżu jeszcze nigdy tam nie byłam. Mieliśmy szczęście, bo akurat tego dnia był pokaz pływadeł na Odrze. Wszyscy zachwycali się  własnoręcznie zbudowanymi łódkami. Potem odbyła się Wodna Olimpiada Polsko - Niemiecka 2016 w Aquaparku w Raciborzu. Jak to na zawodach, nie obyło się bez rywalizacji jednak nic nie przebiło wesołego nastroju. Na koniec wyłoniliśmy szczęśliwych zwycięzców. Wieczorem  wspólne śpiewy przy ognisku, ubogacone grą na instrumentach stworzyły miłą i ciepłą atmosferę.
 Niedzielę każdy spędzał ze swoją koleżanką lub kolegą z Niemiec . Było świetnie, ponieważ mieliśmy cały dzień dla siebie a co najważniejsze-nie musieliśmy szybko rano wstawać. Ja z koleżanką wybrałam się na przejażdżkę rowerową do pobliskiej miejscowości, gdzie odbywały się Ogólnopolskie Zawody na Łyżworolkach. Pokazałam jej też moją miejscowość a potem spędziłyśmy bardzo fajne popołudnie z moimi przyjaciółmi. Oni także mogli popisać się znajomością języka niemieckiego, co spodobało się dziewczynie z Niemiec.
Wycieczka do Krakowa także się udała. Muszę przyznać, że wielu przyjaciołom z Niemiec to miasto bardzo się spodobało. Mimo lekkiego zmęczenia zwiedzaniem nikomu nie zabrakło sił i chęci do zakupów w galerii. Uważam, że był to jeden z najlepszych punktów tego wyjazdu. Następny dzień spędziliśmy na spotkaniu z naszym dyrektorem Markiem Rysiem, który serdecznie powitał gości. Zwiedzili oni także nasza szkołę.
Później uczestniczyliśmy w spotkaniu z Wicestarostą Markiem Kurpisem. Młodzież zadawała dużo pytań więc myślę, że wszystkich to zaciekawiło. W pubie Przystanek kulturalny Koniec Świata odbyło się końcowe spotkanie przy słodkim poczęstunku, śpiewach, rozmowach i śmiechach. Uczniowie z Niemiec degustowali słodycze naszej raciborskiej firmy Mieszko.
Reasumując stwierdzam, że dzięki takiej wymianie  doznajemy wiele korzyści m.in. możemy poznać nowych ludzi, zintegrować się ,poznać kulturę i spędzać niezwykły czas. Dla nas było to też wyzwanie, ponieważ musieliśmy się posługiwać językiem niemieckim lub też angielskim. Spędziliśmy wspaniały tydzień, który z pewnością będziemy wspominać. Wybieramy się do Niemiec we wrześniu i nie możemy się już doczekać ponownego spotkania z koleżankami i kolegami.
                                                                                               Marianna Wilczek kl. I c

 

Brązowa Szkoła 2018

brazowe liceum 2018

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza w Raciborzu jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów
i Techników PERSPEKTYWY 2018
i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2018".

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

e-mail

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Aplikacja II LO

android II LO

Rozszerzenia

rozszerzenia 19-20

Karta Szkolna

 

karta szkolna

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Globusik

 

Globusik

 

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny RaciborskieNiezależny Portal Raciborski

 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©