>>> Trzeba żebyś żył dla innych, jeżeli chcesz żyć dla siebie <<<

2 lo logo

Informacje dla kandydatów 

do II Liceum Ogólnokształcącego,

które były omawiane na spotkaniu 9 maja br.

 

Szczegółowe informacje oraz prezentacja (spotkanie 9 maja 2019 r.)


Kulmbach-dzień drugi
Wpisany przez AKA   
niedziela, 18 września 2016 20:19

dpjw pnwm

Dzień drugi-wyprawa do Norymbergii, miasta Wita Stwosza  i Albrechta Dürera.
Tego dnia zwiedziliśmy kulturalną i gospodarczą stolicę środkowej Frankonii, pięknie położoną nad rzeką Pegnitz. To tutaj mieszkał wynalazca globusa Martin Behaim oraz wynalazca zegarka kieszonkowego Peter Henlein. W Norymberdze wydano dzieło Kopernika "O obrotach sfer niebieskich".


W mieście urodził się Albrecht Dürer , tworzył i zmarł Wit Stwosz, twórca Ołtarza Mariackiego. Miasto słynie ze swych tradycyjnych wyrobów cukierniczych (pierników, marcepanów i ciastek zwanych Spekulatius, drewnianych ozdób zdobiących bożonarodzeniowe choinki w całych Niemczech oraz prawdziwych norymberskich kiełbasek, które  popróbowaliśmy w centrum Starego Miasta.
Za czasów III Rzeszy miasto było ważnym ośrodkiem ruchu nazistowskiego. Udało nam się zwiedzić pozostałości z tych czasów:  monumentalne budowle nazistowskiej architektury - Reichsparteigelande gdzie odbywały się zjazdy partii NSDAP. Trasa wycieczki zawiodła nas na Zeppelinfeld. „Zeppelinfeld”nazwa pochodzi od Ferdinarda Grafa von Zeppelina, który w sierpniu 1909 roku wylądował tu jednym ze swoich statków powietrznych - Zeppelinfeld. Po II wojnie światowej odbył się w tym mieście proces zbrodniarzy wojennych – słynny proces norymberski. Oddalony znacznie od trasy naszej wycieczki budynek, w którym odbył się proces, nie udało się nam zobaczyć z bliska.
Symbolem miasta są mury wzniesione w 1455 roku, z warowną twierdzą, jedną z najpotężniejszych w Europie. Weszliśmy poprzez Frauentor na Zamek Cesarski  (Kaiserburg Nürnberg). W latach II wojny światowej w Kunstbunker pod zamkiem przechowywano skradziony z Krakowa ołtarz Wita Stwosza. W drodze na Rynek Główny zobaczyliśmy dwa gotyckie kościoły - św. Sebalda (Sebaldskirche) z grobem świętego patrona i kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche) z figurkami siedmiu książąt, składających hołd cesarzowi, które pojawiają się każdego dnia w południe na zegarze w portalu świątyni.
Na rynku Starego Miasta „podziwialiśmy” poprzez ustawione rusztowania słynną Piękną Fontannę (Schönes Brunnen). Do atrakcji należało również „zwiedzanie” galerii i sklepów. Pełni wrażeń, objuczeni torbami wróciliśmy w dobrym nastroju do Kulmbach. Dzień ten należy do wyjątkowo udanych.
Zrelacjonowały: B.B, I.K.

Uczniowska relacja
16.09 - Dzisiaj zwiedziliśmy Norymbergę. Na początku mieliśmy małą przejażdżkę autokarem po mieście, oglądając zza szyby nazistowskie budynki. Na piechotę dotarliśmy na Zamek Cesarski. Tutaj pani przewodnik oprowadziła nas po dziedzińcu. Po zrobieniu kilku zdjęć, malowniczą uliczką udaliśmy się na rynek. Po drodze minęliśmy nowy ratusz oraz Kościół z obrazami Wita Stwosza. Nareszcie nadszedł czas na "zwiedzanie" miasta w towarzystwie niemieckich partnerów z wymiany. Mieliśmy okazję skosztować słynnych norymberskich smakołyków, poczuć atmosferę Starego Miasta, a także złapać oddech przed czekającymi nas atrakcjami. Po większych lub mniejszych zakupach, wróciliśmy do domów rodzin goszczących. Mieliśmy w planie wstąpienie do ZOO, ale z powodu korków na drodze nie udało nam się dojechać tam na czas. Po powrocie do Kulmbach resztę dnia spędziliśmy, wraz ze swoimi partnerami, wedle uznania. 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza w Raciborzu jest
wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce
sklasyfikowanych w Rankingu Liceów
i Techników PERSPEKTYWY 2019
i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2019".

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

e-mail

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Aplikacja II LO

android II LO

Rozszerzenia

rozszerzenia 19-20

Karta Szkolna

 

karta szkolna

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Globusik

 

Globusik

 

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny RaciborskieNiezależny Portal Raciborski

 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©