>>> Osła i batem do galopu nie zmusisz. <<<

baner 2022 2023

Naukowy staż Michała Koterby z 3a1
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 11 października 2021 15:42

 

michał staz 

Staż naukowy w Laboratorium Maszyn Biomolekularnych CeNT UW, który miałem okazję odbyć w dniach od 13 września do 1 października był dla mnie niesamowitą naukową przygodą, której z pewnością na długo nie zapomnę.

Głównym celem Laboratorium Maszyn Biomolekularnych jest poszukiwanie efektywnych pochodnych antybiotyków. Jest to niezwykle ważne zadanie biorąc pod uwagę, że z powodu narastającej odporności na antybiotyki co roku na świecie umiera 700 tys. osób, a jeśli nic się nie zmieni do 2050r. liczba ta może wzrosnąć do nawet 10 mln. Moim zadaniem w czasie stażu było zsyntezowanie anoplinu – krótkiego peptydu zbudowanego z dziesięciu aminokwasów, który wykazuje właściwości antybakteryjne. Peptyd ten niszczy ścianę komórkową komórek bakterii prowadząc do ich śmierci. Naszym celem było dodatkowe zwiększenie właściwości antybakteryjnych związku poprzez przyłączenie do niego przy pomocy linkera alkinowego cząsteczki antybiotyku glikozydowego upośledzającego działanie rybosomów. Tak stworzona hybryda powinna wykazywać bardzo silne działanie antybakteryjne, także w przypadku bakterii odpornych na tradycyjną antybiotykoterapię. Laboratorium Maszyn Biomolekularnych jest jednostką bardzo interdyscyplinarną łączącą chemików, fizyków i biologów. Miałem okazję przekonać się o tym wykonując eksperyment, w którym badałem kinetykę wzrostu bakterii różnych szczepów w określonych warunkach, a także samodzielnie przygotowując hodowle bakterii. Zajmowałem się również ukompetentnianiem bakterii E. Coli czyniąc je podatnymi na modyfikacje genetyczne. Staż był dla mnie niezwykle kształcącym doświadczeniem. Wspaniali naukowcy, których spotkałem w LMB, prawdziwi pasjonaci pokazali mi, jak wspaniała może być praca naukowca dając mi poczucie bycia częścią ich zespołu.

Wszystko to było możliwe dzięki działalności Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, które jest stowarzyszeniem zrzeszającym naukowców, popularyzatorów, artystów, badaczy i studentów przekonanych, że rozwój talentów i pasji młodych ludzi to sprawa ważna dla całego społeczeństwa. Fundusz organizuje nieodpłatne warsztaty, obozy, staże naukowe, koncerty i wystawy dla najzdolniejszych uczniów z całej Polski, którzy chcą rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Jako stypendysta Funduszu mogę z całego serca polecić jego działalność, ponieważ daje on niesamowite możliwości, których nie może dać nikt inny.
Więcej informacji znajdziecie na stronie funduszu: https://fundusz.org/

Michał Koterba 3a1

 

Srebrna Szkoła 2021

2022-liceum-srebro

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II LO w Raciborzu
uplasowało się na 314 miejscu
w Rankingu Liceów Ogólnokształcących
PERSPEKTYWY 2022

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57

sekretariat@2loraciborz.pl

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny Raciborskie 

II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Raciborzu, 2009 ©