>>> Jeśli mówisz prawdę, nie musisz niczego pamiętać. <<<
Węgiel , stal, żelazo
Wpisany przez MM   
środa, 11 października 2006 23:43
   "Węgiel, stal, żelazo. Od uprzemysłowienia do globalizacji. Rozwój gospodarczy i przemysłowy na Śląsku, w Północnej Walii i w Północnej Nadrenii Westfalii" - to tytuł projektu trójstronnej wymiany młodzieży z partnerskich samorządów: Powiatu Raciborskiego, Hrabstwa Wrexham i Powiatu Märkischer. Partnerskie spotkanie młodzieży odbyło się w dniach od 20 do 29 września br. w Powiecie Märksicher. Przypominamy, że to drugie tego typu spotkanie - w kwietniu ub.r. młodzież gościła w powiecie raciborskim. Inicjatorem wymiany młodzieżowej jest Szkolny Klub Europejski działający w naszej szkole, a wsparcia finansowego udzieliła Wspólnota Europejska w ramach "Programu Młodzież".


Wymiana
  
   Kopalnictwo surowców mineralnych, takich jak węgiel, rudy żelaza czy łupków, jest bardzo istotne w historii rozwoju przemysłowego trzech regionów partnerskich. Głównym celem spotkania było wzmocnienie świadomości o wspólnym rozwoju gospodarczym, przemysłowym i demograficznym partnerskich samorządów.

Wymiana

   Dziesięcio - osobowa grupa młodzieży z klas II i III wraz z opiekunami paniami Alicją Wróbel i Aleksandrą Kędzierską wzięła  udział we wspólnych warsztatach, prezentacjach, wykładach, dyskusjach. W ramach Dnia Polskiego omówiliśmy główne aspekty związane z wydobyciem surowców mineralnych, kopalnictwem w Polce wspomagając naszą prezentację przygotowanymi przez młodzież prezentacjami multimedialnymi, zaprezentowaliśmy największych producentów przemysłowych naszego powiatu, omówiliśmy kwestie rozwoju edukacji i szkolnictwa wyższego w naszym kraju, oraz inne problemy z zakresu demografii, zatrudnienia młodych osób, zagrożenia kataklizmami. Przedstawiliśmy również najważniejsze wydarzenia w dziejach raciborszczyzny – w wielu miejscach związanej z historią obecnych Niemiec. Degustacja wyrobów naszego Mieszka spotkała się z ogólnym aplauzem. Najwięcej emocji i twórczego działania wywołał warsztat przygotowany przez naszą grupę – wykonywanie robotów z powierzonego materiału. Pomysłowość i sprawność młodych „mechaników” przerosła nasze najśmielsze oczekiwania.

Wymiana

   Ponadto zwiedzaliśmy muzea, wystawy tematycznie związane z kopalnictwem surowców mineralnych, wyrobów ze stali i żelaza  ( np. Muzeum Drutu w Altenie, Muzeum Kopalnictwa Węgla Kamiennego w Bohum oraz w Essen – zabytek wpisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO, zabytkową kuźnię w Kierspe ). Mieliśmy okazję zapoznać się, poprzez bezpośrednie wizyty w zakładach produkcyjnych, z produkcją przemysłową regionu Märkischer (np.- ERCO – zakład produktów oświetleniowych w Ludenscheid czy firma Goletz zajmująca się produkcją elementów plastikowych dla przemysłu motoryzacyjnego w Kierspe).  Ciekawą odskocznią od typowo przemysłowych miejsc było zwiedzanie gospodarstwa rolnego jednego z największych w okolicy producentów mleka, mięsa wołowego i wyrobów pochodzących z tych surowców.
      Zwiedzaliśmy również historyczne miasto Koln z jej niepowtarzalną katedrą oraz Muzeum Czekolady, w którym mogliśmy zapoznać się z działającą linią produkcyjną, obejrzeć ciekawą wystawę oraz skosztować świeżo wyprodukowanych wyrobów czekoladowych. W Altenie oprócz Muzeum Drutu zetknęliśmy się z kulturą Wieków Średnich tamtego regionu dzięki wizycie na tamtejszym średniowiecznym zamku i bardzo ciekawej prezentacji przewodnika.
Wieczorami prezentowane były filmy, dzięki czemu młodzież mogła się też zapoznać z kinematografią poszczególnych krajów.
   Zawiązały się przyjaźnie, dobre koleżeństwa. Mamy nadzieje, że przełamano tez niezdrowe uprzedzenia,  na pewno zwalczone zostały ugruntowane stereotypy. Okazało się po raz kolejny, że tak naprawdę to nie bardzo lub w ogóle się nie różnimy, choć poziom życia w niektórych sferach jeszcze przewyższa ten w naszym kraju o czym mogliśmy się np. przekonać będąc z wizytą w szkole w Kierspe, która zrobiła ogromne wrażenie na naszej młodzieży oraz na nas nauczycielach. Życzyć by sobie można było takich warunków pracy i nauki w placówkach oświatowych w naszym regionie!
   Mamy nadzieję, że współpraca młodzieży w ramach partnerstwa powiatów przy wsparciu  poszczególnych Samorządów będzie się nadal rozwijała i przynosiła ogólne zadowolenie a w konsekwencji zacieśniała związki kulturalne, oświatowe czy gospodarcze mieszkańców z partnerskich regionów. Czekamy na kolejny projekt, miejmy nadzieję, że tym razem zaproponowany przez młodzież z Hrabstwa Wrexham w Walii.

 

Srebrna Szkoła 2019

Srebrne liceum 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II LO w Raciborzu
uplasowało się na 227. miejscu
w Rankingu Liceów i Techników
PERSPEKTYWY 2020

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. A. Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57
fax.: (032) 415 56 57

drugieloraciborz@poczta.onet.pl

sekretariat@2loraciborz.pl

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Globusik

 

Globusik

 

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny Raciborskie 

II Liceum Ogólnokształcące Nr 2 w Raciborzu, 2009 ©