>>> ycie z drugim człowiekiem polega na tym, że zaczyna się lubić jego dziwactwa. <<<

baner 2022 2023

Wycieczki edukacyjne
1e na Zamku Piastowskim w Raciborzu
Wpisany przez MM   
piątek, 29 kwietnia 2022 08:55
1e 
 
W piątek 22 kwietnia br. wraz z wychowawczynią p. Anną Golli wybraliśmy się na wycieczkę na Raciborski Zamek Piastowski. Po drodze  mogliśmy posłuchać i dowiedzieć się nowych, ciekawych informacji o naszym mieście i jego zabytkach m.in. parku im. Miasta Roth, Baszcie, Kościele WNMP i Kolumnie Maryjnej prezentującej się na raciborskim rynku. Spacer ten był świetną „przypominajką” historii własnego miasta 
Na zamku czekał na nas Pan przewodnik, który opowiedział nam historię Zamku Piastowskiego, kaplicy zamkowej oraz jego założycieli. Zwiedziliśmy również wnętrze zamku oraz mogliśmy przyglądać się zamkowej ekspozycji.
 
Klasa 1e
 
3b na wycieczce w Krakowie
Wpisany przez MM   
poniedziałek, 25 kwietnia 2022 13:37

3bkrak1  

W piątek 22 kwietnia klasa 3b wybrała się na wycieczkę do Krakowa wraz z opiekunami panią Bogumiłą Bąk oraz panią Beatą Osowiecką. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję posłuchać wykładów organizowanych przez Uniwersytet Jagielloński (Collegium Medicum) na temat polityki zdrowotnej opartej na dowodach naukowych i dlaczego tak trudno jest wcielić ją w życie oraz omawiających temat szczepionek i obalających mity, które nagromadziły się na przestrzeni lat na ich temat. Wykłady były prowadzone przez dr Michała Zabdyr-Jamróza i dr hab. Magdalenę Kozelę. Po porządnej dawce wiedzy naukowej wycieczkę uwieńczył akcent kulturalny – uczniowie klasy 3b poszli do Opery Krakowskiej zobaczyć niezwykłe wykonanie sztuki „Madama Butterfly”, z której z pewnością wyszli zadowoleni.

Więcej…
 
100 lat Związku Polaków w Niemczech
Wpisany przez MM   
poniedziałek, 25 kwietnia 2022 13:31

Rodło 2

24 kwietnia br. poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w raciborskich uroczystościach wielkiego jubileuszu 100 lat Związku Polaków w Niemczech. Uroczystości patronowali prezydent Miasta Raciborza, Raciborskie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania we Wrocławiu.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w neogotyckim  kościele św. Mikołaja na Starej Wsi. Następnie uczestnicy przeszli pod gmach „Strzechy”, gdzie przed tablicą „Pięciu Prawd Polaków” delegacje władz miasta oraz raciborskich  instytucji złożyły wiązanki kwiatów.

Związek Polaków w Niemczech był organizacją polonijną skupiającą przedstawicieli mniejszości polskiej zamieszkującej  państwo niemieckie. Powstał w 1922 roku. Symbolem organizacji był znak Rodła. Celem - zachowanie narodowej tożsamości, języka i religii oraz ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego. 

Od początku działacze organizacji byli prześladowani, dochodziło do wielu ataków i szykan wobec członków mniejszości polskiej w Niemczech. W czasie II wojny światowej członkowie Związku Polaków w Niemczech wpisywani byli na specjalną listę „wrogów Rzeszy”. Przeprowadzano masowe aresztowania polskiej  inteligencji oraz dokonywano czystek etnicznych. Z chwilą  wybuchu II wojny światowej Związek został zdelegalizowany przez władze III Rzeszy, a jego majątek skonfiskowany, część działaczy rozstrzelano, a ok. 1200 członków uwięziono w obozach koncentracyjnych.

W składzie pocztu sztandarowego szkoły były uczennice klasy I m – Zuzanna Płoska, Hania Uriasz, Kinga Wolnik oraz uczeń klasy III b Kamil Skibiński.

Robert Kuśmierczuk

 
3c w PWSZ
Wpisany przez MM   
niedziela, 24 kwietnia 2022 15:16

3c pwsz

W piątek 22 kwietnia klasa 3c uczestniczyła w Dniu Otwartym w raciborskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Nasi licealiści mieli szansę zapoznać się z ofertą edukacyjną uczelni. Wzięli udział w zajęciach w Instytucie Kultury Fizycznej i Zdrowia, Studiów Społecznych, Studiów Edukacyjnych, Neofilologii oraz Architektury. Wszystkie zajęcia miały formę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Niemniej, zdaniem naszych uczniów, najciekawsza była wizyta w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej – nowoczesnej bazie dydaktycznej, przeznaczonej do praktycznej nauki zawodu na kierunku pielęgniarstwo.

 
Klasa 3a1 we Wrocławiu
Wpisany przez MM   
piątek, 22 kwietnia 2022 21:16
3a1wro2
13 kwietnia klasa 3a1 wraz z opiekunami p. Joanną Opielą oraz Bogumiłą Bąk udała się na wycieczkę do Wrocławia. Mogliśmy zanurzyć się w świecie obrazów Vincenta Van Gogha dzięki wystawie, która aktualnie dostępna jest w IASE - Instytucie Automatyki i Systemów Energetycznych. Następnie
przy pięknej pogodzie zawędrowaliśmy do centrum, gdzie każdy mógł zobaczyć swoją część Wrocławia, a wieczorem czekał już na nas spektakl w Teatrze Współczesnym. Obejrzeliśmy sztukę "W co wierzą Polacy", która powstała w oparciu o książkę Tomasza Kwaśniewskiego, a akcja osadzona
jest w biurze usług ezoterycznych. To był ostatni wspólny wyjazd matfizu, który miło będziemy wspominać.
Więcej…
 
Pielgrzymka na Jasną Górę
Wpisany przez MM   
piątek, 22 kwietnia 2022 17:58

 

 pielgrzymka

Uczniowie klas maturalnych w dniu 20.04.2022 r. udali się na pielgrzymkę maturzystów Diecezji Opolskiej na Jasną Górę. Był to czas zawierzenia się Bogu na czas matur i wybierania dalszych dróg życia. Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem egzaminu dojrzałości życzymy wszystkim maturzystom pokoju serca i dobrego przygotowania.

Ks. Artur i ks. Marcin

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 30

Srebrna Szkoła 2021

2022-liceum-srebro

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"
potwierdza, że II LO w Raciborzu
uplasowało się na 314 miejscu
w Rankingu Liceów Ogólnokształcących
PERSPEKTYWY 2022

Dane adresowe

II Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza

Kard.S.Wyszyńskiego 3
47-400 Racibórz
tel.: (032) 415 56 57

sekretariat@2loraciborz.pl

Dziennik elektroniczny

 
baner vulcan 1
 

Facebook & Twitter

 
facebook
 
twitter

Raciborskie strony

 

Powiat RaciborskiRacibórzNasz RacibórzRacibórzNowiny Raciborskie 

II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Raciborzu, 2009 ©